Zadajemy trzy pytania Trzeciej Drodze!

- Publicznie zadajemy trzy pytania Trzeciej Drodze: czy Trzecia Droga poprze projekt ustawy złożony przez Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości o przywróceniu zerowej stawki VAT na żywność? Po drugie, czy Trzecia Droga będzie popierała wepchnięcie Polski do strefy euro? I po trzecie, czy Pani minister Hennig-Kloska, która reprezentuje TD w rządzie Donalda Tuska, złoży projekt ustawy przedłużającej tarczę energetyczną, a więc utrzymanie wsparcia finansowego, jeżeli chodzi o odbiorców energii, na drugie półrocze tego roku? - powiedział Przewodniczący KP PiS Mariusz Błaszczak.

- Podczas kampanii wyborczej, nie dalej niż wczoraj, na targowisku na Pradze Północ w obecności Tobiasza Bocheńskiego, kandydata na urząd Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, przedstawialiśmy projekt ustawy przygotowany przez Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości, dotyczący utrzymania zerowej stawki VAT-u na żywność. Mieszkańcy pytali nas, jakie są szanse uchwalenia tej ustawy, więc odpowiadamy, zgodnie z tym, jak wygląda dziś większość w Sejmie. To jest projekt Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, który złożyliśmy. A więc po pierwsze polityk Trzeciej Drogi musi dopuścić ten projekt do obrad. Już w przyszłym tygodniu będzie posiedzenie Sejmu. No i po drugie liczymy na to, że Trzecia Droga poprze ten projekt, wtedy on może zamienić się w ustawę. Oczywiście jesteśmy sceptyczni co do tego, że tak się stanie, ale teoretycznie taka możliwość przecież istnieje, bo politycy TD mówili w kampanii parlamentarnej, że sytuują się gdzieś pomiędzy Prawem i Sprawiedliwością, A Platformą Obywatelską, a więc to będzie test, czy Trzecia Droga jest trzecią nogą Donalda Tuska, czy jest odrębnym bytem politycznym - dodał Przewodniczący KP PiS.

- Jesteśmy sceptyczni, dlatego, że Trzecia Droga zapowiadała w kampanii wyborczej chociażby akademiki za złotówkę. Nie ma akademików za złotówkę. Zapowiadała dobrowolny ZUS. Nie ma dobrowolnego ZUS-u, a więc TD nie wywiązywała się ze składanych deklaracji. Minister Hennig-Kloska zapowiadała, że przedstawi jakąś propozycję dotyczącą złagodzenia skutków uwolnienia cen energii, a więc podwyższenia de facto cen energii. To są deklaracje enigmatyczne, dlatego Posłowie z Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości rozpoczną dziś kontrolę poselską w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, żeby sprawdzić, czy jest projekt, który stanowi właśnie taką osłonę. Z doniesień medialnych możemy usłyszeć, że jeśli taki projekt jest, to jest on zawężony do bardzo właśnie niewielkiej grupy odbiorców energii. Także de facto nie będzie to projekt skuteczny, gdyż beneficjentem tego rozwiązania będzie bardzo wąska grupa - podkreślił Przewodniczący KP PiS Mariusz Błaszczak.

- Wczoraj wszyscy Polacy zostali wstrząśnięci tym, co stało się w Strefie Gazy. Wolontariusze, a wśród nich Polak, zostali zamordowani i jak się okazało, stało się to na skutek działań wojsk izraelskich. Co zrobił z tym polski rząd? Czy w sposób kategoryczny premier polskiego rządu domagał się wyjaśnienia tego, co stało się w Strefie Gazy? Nie. Dopiero dzisiaj rano obudził się i napisał jeden tweet. Domagamy się od premiera polskiego rządu, żeby natychmiast zajął się tą sprawą, zajął się wyjaśnieniem tego, co wstrząsnęło wczoraj Polską i co nie może pozostać bez dogłębnego wyjaśnienia - powiedział Wiceprezes PiS Mateusz Morawiecki

- W odniesieniu do trzech pytań do Trzeciej Drogi, po pierwsze, czy Trzecia Droga razem z Prawem i Sprawiedliwością zdecyduje się przywrócić zerową stawkę VAT na żywność. Mamy takie możliwości w Sejmie. Nasi parlamentarzyści razem z parlamentarzystami Trzeciej Drogi mogą utworzyć większość. Nie potrzebujemy do tego nikogo. Wystarczy przetestować dobrą wolę Trzeciej Drogi. Po drugie, kwestia wpychania Polski do strefy euro. Popatrzmy na Słowację i Polskę. Jakieś 12-13 lat temu nasze dwa państwa były na podobnym poziomie rozwoju. Słowacja w międzyczasie wstąpiła do strefy euro. Widać bardzo wyraźnie, że euro Słowacji nie służy. Kolejnym przykładem jest Hiszpania, gdzie gwałtownie urósł dług publiczny przez ostatnie 10-12 lat. Te przykłady powinny nam dać dużo do myślenia. Dzięki działaniom rządu, w którym razem z Panem Premierem Mariuszem Błaszczakiem mieliśmy honor służyć Rzeczpospolitej, oraz dzięki działaniom Narodowego Banku Polskiego inflacja jest na poziomie 1,9%. Studenci pierwszego roku ekonomii wiedzą doskonale, że nie dzieje się to z miesiąca na miesiąc. Niska inflacja, to skutek tego, co działo się pół roku temu, rok temu, półtora roku temu. To są bezpośrednie konsekwencje naszych działań. A do czego doprowadzą za sześć miesięcy konsekwencje działań tego rządu, przed którymi przestrzegamy Trzecią Drogę? Do ponownego wzrostu inflacji. Wystarczy poczytać raporty obiektywnych analityków rynkowych. Nie warto iść tą drogą - dodał Wiceprezes PiS.

- Trzeci obszar, który może doprowadzić do zrujnowania portfeli Polaków to podniesienie cen na energię elektryczną i na energię cieplną już od 1 lipca. Dlaczego od 1 lipca? Ponieważ w międzyczasie są wybory samorządowe i wybory europejskie. 1 lipca one będą już za nami i właśnie od 1 lipca rządzący chcą podnieść ceny energii elektrycznej, uwolnić ceny energii elektrycznej i energii cieplnej. Dlatego mam pytanie do Trzeciej Drogi. Czy Pani Minister Klimatu i Środowiska, która pochodzi z waszej partii pracuje nad odpowiednimi taryfami, które doprowadzą do zamrożenia cen energii elektrycznej i energii cieplnej oraz pytanie kolejne - czy to prawda, że tzw. bon kompensacyjny nie będzie obejmował Polaków, którzy zarabiają poniżej średniej zarobków w naszym kraju? To działania, które doprowadzą do wydrenowania portfeli Polaków. Jesteśmy temu zdecydowanie przeciwni. I także tutaj razem z Trzecią Drogą mamy większość parlamentarną jeszcze w tym Sejmie, nie trzeba żadnych nowych wyborów. Wystarczy, żebyśmy się porozumieli. Dość kłótni, dość tematów zastępczych - podkreślił Wiceprezes PiS Mateusz Morawiecki.

Lista aktualności