2001

Lech Kaczyński został odwołany ze stanowiska ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego w rządzie Jerzego Buzka. Na skutek wewnętrznego kryzysu w AWS bracia Kaczyńscy zapowiedzieli stworzenie własnej formacji prawicowej Prawo i Sprawiedliwość.

2002

Prawo i Sprawiedliwość podpisało umowę zjednoczeniową z Przymierzem Prawicy, którego członkowie wstąpili w szeregi partii. Po raz pierwszy i ostatni doszło do zawarcia koalicji, która po latach zostanie ochrzczona mianem PO-PiS-u. Lech Kaczyński został prezydentem Warszawy.

2003

Lech Kaczyński został prezesem honorowym PiS, a na czele partii stanął Jarosław Kaczyński. PiS zaprezentowało założenia do nowej Konstytucji, która została nazwana Konstytucją IV RP. Podczas kampanii przed referendum akcesyjnym w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej PiS przedstawiło swoją wizję zjednoczonej Europy.

2004

Prawo i Sprawiedliwość rozpoczęło ofensywę programowo-polityczną. Podczas kolejnych konwencji zostały zaprezentowane tezy do nowego projektu Konstytucji, program podatkowy, pakiet ustaw socjalnych oraz zbiór założeń, na których partia oparła swój program wyborczy do Parlamentu Europejskiego. W tych wyborach PiS zdobyło 3. miejsce.

2005

Zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości w wyborach parlamentarnych i Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich. Wotum zaufania uzyskuje mniejszościowy rząd PiS z Kazimierzem Marcinkiewiczem na czele.

2006

Prawo i Sprawiedliwość podpisuje umowę koalicyjną z LPR i Samoobroną, w ramach której partie wchodzą w skład rządu, zapewniając większość parlamentarną. Po złożeniu dymisji przez Kazimierza Marcinkiewicza nowym szefem Rady Ministrów zostaje Jarosław Kaczyński.

2007

Na skutek tzw. „afery gruntowej” doszło do kryzysu rządowego zakończonego całkowitym zerwaniem koalicji. Sejm podjął decyzję o samorozwiązaniu. Po przegranych przedterminowych wyborach parlamentarnych rząd Prawa i Sprawiedliwości podał się do dymisji, a partia przeszła do opozycji.

2008

Rada Polityczna wybrała nowych Wiceprezesów PiS. Do kierownictwa partii dołączyli Aleksandra Natalii-Świat, Marek Kuchciński i Zbigniew Ziobro. Jarosław Zieliński objął stanowisko Sekretarza Generalnego PiS. Partia wygrała wybory uzupełniające na Podkarpaciu. Nowym senatorem po śmierci dotychczas sprawującego mandat Andrzeja Mazurkiewicza zostanie Stanisław Zając.

2009

W wyborach do Parlamentu Europejskiego Prawo i Sprawiedliwość osiągnęło drugi wynik wyborczy, podwajając liczbę eurodeputowanych. Z inicjatywy partii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego powstaje nowa konserwatywna frakcja – Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy.

2010

W katastrofie rządowego samolotu pod Smoleńskiem giną prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką oraz 94 inne osoby stanowiące dotychczas intelektualno-polityczną elitę Polski. Po tragedii, w przyspieszonych wyborach prezydenckich Jarosław Kaczyński uzyskał drugi wynik, przegrywając z kontrkandydatem z PO minimalną różnicą głosów. W łódzkim biurze Prawa i Sprawiedliwości doszło do mordu na tle politycznym.

2011

Prawo i Sprawiedliwość zdobyło drugi wynik w wyborach parlamentarnych. Wybory wygrała rządząca PO.

2012

Prawo i Sprawiedliwość w ramach jednoczenia obozu polskiej prawicy podpisało porozumienie z ugrupowaniem Marka Jurka. Partia podjęła inicjatywę przygotowania wniosku o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Donalda Tuska. Kandydatem na nowego premiera został profesor Piotr Gliński.

2013

Partia wygrała kolejne wybory uzupełniające: w Rybniku, Elblągu oraz na Podkarpaciu. W Sosnowcu odbył się IV kongres Prawa i Sprawiedliwości.

2014

25 maja PiS zdobyło 31,78 proc. głosów w wyborach do Parlamentu Europejskiego. 19 lipca z inicjatywy Prezesa Jarosława Kaczyńskiego doszło do zjednoczenie prawicy. 16 listopada Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory samorządowe, uzyskując najwięcej głosów w głosowaniu na kandydatów do sejmików wojewódzkich.

2015

Kandydat PiS na Prezydenta RP Andrzej Duda zwyciężył w wyborach prezydenckich z wynikiem 51,55 proc. głosów. Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory parlamentarne uzyskując 37,58 proc. głosów poparcia. Premierem RP została Beata Szydło.

Materiał fot. PAP