XIII Rocznica Katastrofy Smoleńskiej

- Od momentu tragedii smoleńskiej, od tego czarnego dnia minęło 13 lat. To długi okres w życiu człowieka, ale również w wymiarze historycznym. W ciągu ostatnich 13 lat historia zmieniała bieg, ale spójrzmy na to wszystko, co się wydarzyło z perspektywy tej tragedii - mówił Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podczas obchodów XII rocznicy Katastrofy Smoleńskiej.

Jak dodał, chcieliśmy poznać prawdę, a to dla niektórych stało się głównym celem tylko, że środki mieliśmy ograniczone.

- Powstała masa kłamstw m. in. o rzekomej kłótni na lotnisku. Później pojawiły się inne kłamstwa dot. tego, że my tę tragedię chcemy wykorzystać do celów politycznych. Dlaczego po krótkim okresie zjednoczenia i żałoby przyszło takie podzielenie? Później przyszły próby wyjaśnienia tego, co się stało pod Smoleńskiem i tego podjął się Pan Minister Macierewicz i za to mu dziękuję. Dziękuję za żelazną wolę i za to, że się nie cofnął. Walka Ukraińców zadziwia cały świat. Dużą pomoc Ukrainie udzieliła Polska, USA i Wielka Brytania. W sprawie Ukrainy chce stawiać się Putin przed Międzynarodowy Trybunał Karny - niestety w sprawie Katastrofy Smoleńskiej nie jest to tak intensywne działanie - zaznaczył.

Oznajmił, iż chcemy złożyć zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa z art. 134 KK, czyli zamordowania Prezydenta, bo takiego śledztwa polskie organy ścigania nie prowadzą. Wierzę, że znajdą się odważni prokuratorzy, którzy poprowadzą tę sprawę.

- Katastrofa Smoleńska odnosiła się do polskiej solidarności, do polskiej wspólnoty, ale także do polskiego ustroju. Musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy chcemy powrotu do systemu eksploatacyjnego, gdzie polskie dzieci były głodne i obecna była nędza. My podjęliśmy się budowy Polski dla obywateli. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie słowami Śp. Premiera J. Olszewskiego: "Czyja będzie Polska?". Czy Polska będzie Polaków, czy tych, którzy chcą sobie ją podporządkować. Ważne jest wyjaśnienie do końca i ukaranie odpowiedzialnych za zbrodnię smoleńską i kłamstwo smoleńskie. To jest jeden z warunków do naszego ostatecznego zwycięstwa. Chcemy budować Polskę dobrą, dla każdego, bo taka Polska jest nam potrzebna, taka Polska jest Rzeczpospolitą, ona wyrasta z "Solidarności".  "Solidarność" powstała również dzięki Św. Janowi Pawłowi II - wielkiemu Polakowi, który jest teraz tak bardzo i tak strasznie atakowany - poinformował.

Zaświadczył, że nasza obecność tutaj jest potrzebna, potrzebne są miesięcznice i aktywność wszystkich tych, którzy się w to zaangażowali.

- Wierzę, że za rok się znów spotkamy i że stanie się to w innej rzeczywistości. Niestety jest dużo takich osób, które żyją w medialnej bańce mydlanej. Dzieje się to nawet mimo wojny na Ukrainie. Ale takie osoby można przekonać i musimy to zrobić, bo jest to ważne dla przyszłości narodu. Potrzebny jest dzień prawdy i on nastąpi. I wtedy będzie to kolejne zwycięstwo polskich patriotów i Polski. Jestem pewien, że zwycięstwo przyjdzie niedługo - powiedział.


Lista aktualności