Będziemy bronić interesów polskiej wsi

- Są w dziejach państw, narodów i różnych grup społecznych chwile szczególne, chwile kryzysu. Z taką sytuacją mamy dzisiaj do czynienia w dużej mierze na polskiej wsi. Naszym zadaniem, zadaniem każdej dobrej władzy jest te problemy rozwiązać - podkreślił Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas konwencji #DlaPolskiejWsi w Łysych.

Dodał, że podjęty zostanie powszechny skup zboża tego, które dzisiaj jest w silosach, przy dopłacie tak, by minimalna cena wynosiła co najmniej 1400 zł. To zapewnia, że rolnicy nie będą na tym tracić.

- Sprawa druga to dopłaty do nawozów. To było przedsięwzięcie związane z ostrą faza kryzysu energetycznego. Te dopłaty będą utrzymane, to jest też realna pomoc dla rolników – oznajmił.

Podkreślił, że „wciąż jesteśmy przyjaciółmi Ukrainy i będziemy ją wspierać”. Ale obowiązkiem władzy jest przede wszystkim wspieranie obywateli.

- Dzisiaj rząd podjął postanowienie o rozporządzeniu, które zakazuje przywożenia do Polski zboża i innej żywności z Ukrainy. Powiadomiliśmy naszych przyjaciół ukraińskich o decyzjach i jesteśmy gotowi w każdej chwili, być może to będą najbliższe dni, podjąć rozmowy, żeby tę sprawę załatwić w postaci porozumienia międzypaństwowego. (…) Tu chodzi o rzeczy fundamentalne – powiedział.

Premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że przeznaczono potężne środki na złagodzenia skutków suszy oraz klęsk naturalnych. W kryzysie pandemii ratowano miejsca pracy we wszystkich miejscowościach w Polsce.

- Proponujemy tarczę rolną dla polskiego rolnictwa. Zrealizujemy ten postulat szybko i konkretnie, tak samo, jak poprzednie realizowane podczas pandemii i wojny. Zwiększymy dopłaty do paliwa rolniczego – do 2 złotych. To ważny temat. Chcemy konkretnie ulżyć rolnikom. Cel jest podstawowy. Wszystkie płody rolne nie mogą być sprzedawane poniżej kosztów wytworzenia, dlatego wprowadzamy kolejne rozwiązania – mówił.

Minister Rolnictwa Robert Telus podkreślił, że ochrona polskiego rolnictwa jest w interesie polskiej gospodarki.

- Przygotowaliśmy pakiet ustaw, które będą dot. polskiego rolnika. Pokazujemy, że nie zostawimy polskiej wsi, jesteśmy z polską wsią, bo to jest nasz obowiązek. My nie mówimy, że nie ma pieniędzy. Polska wieś zasługuje na swoich obrońców – oznajmił.


Lista aktualności