Atom gwarantem energetycznym dla Polski

- Mamy do czynienia z przełomowym dniem, ponieważ Polska potrzebuje taniego i bezpiecznego źródła energii. Atom to dobra droga do szybkiego uzupełnienia naszych zasobów energetycznych. Modernizujemy naszą energetykę, aby zapewnić czystą i tanią energię Polakom - powiedział Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji w Warszawie.

Dodał, iż dziękuję Prezesowi PKN ORLEN Danielowi Obajtkowi za podjęcie się modernizacji polskiej energetyki, co jest ważne dla całej polskiej gospodarki.

- Bezpieczeństwo zapewnia nam także energetyka węglowa i za to dziękuję wszystkim górnikom. Ale ze względu na politykę klimatyczną Unii Europejskiej spalanie węgla będzie coraz droższe. Rocznie dzięki jednemu reaktorowi będziemy mogli zaoszczędzić około 100-200 mln euro na emisji CO2. Pilnie potrzebujemy alternatywy i taką alternatywą jest atom. Rozmawiałem o tym z Wiceprezydent USA podczas mojej ostatniej wizyty w Stanach Zjednoczonych - poinformował.

Jak wspomniał, energia atomowa to także oszczędność na infrastrukturze przesyłowej.

- Chcemy zapewnić w całej Polsce dostęp do małych reaktorów atomowych. To wszystko składa się również na oszczędność w procesie produkcji prądu. Polskiemu rządowi bardzo zależy na tym, aby wraz z nowym otwarciem energetyki przyszły do Polski nowe technologie. Dziękuję Prezesowi Orlenu za to, że przy zawieraniu umów zadbał o taki transfer technologii. Energia atomowa to więcej pieniędzy dla samorządów oraz nowe miejsca pracy - mówił.

Lista aktualności