Rada Ministrów przyjęła program Pierwsze Mieszkanie

14 marca po zakończonym posiedzeniu Rady Ministrów odbyła się konferencja prasowa Premiera Mateusza Morawieckiego oraz Ministra Rozwoju i Technologii Waldemara Budy, podczas której został ogłoszony program Pierwsze Mieszkanie. Premier zaznaczył, że problem mieszkaniowy to zmora III RP.

- Problemem III RP jest rynek nieruchomości. Niestety przez ostatnie lata dostępność do mieszkań stała się trudna dla młodych ludzi, dla młodych rodzin. Nasze działania były skierowane na podniesienie liczby wybudowanych mieszkań w różnych segmentach - oznajmił.

Wymienił programy, które wprowadził rząd Prawa i Sprawiedliwości, aby poprawić sytuację związaną z dostępnością do mieszkań Polaków.

- Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło takie programy, jak Rodzina Na Swoim, czy Mieszkanie Plus. Rada Ministrów przyjęła dziś program, który pozwoli na dostępność mieszkań, ale to proces na lata. W czasach naszych rządów co roku wzrosła liczba mieszkań oddanych do użytkowania. Ważne są zarobki społeczeństwa, bo to przekłada się na możliwości pozyskania mieszkania. Jesteśmy wiarygodni w przeciwieństwie do naszych poprzedników. W ub. r. wprowadziliśmy Wakacje Kredytowe, które są dużą ulgą dla kredytobiorców - wymienił.

Powiedział, jakie są funkcje programu Bezpieczny Kredyt.

- Dobry rząd dostosowuje swoją politykę do sytuacji i proponuje nowe programy. Rada Ministrów przyjęła program Pierwsze Mieszkanie. To rozwiązanie systemowe, które opiera się na bezpiecznym dostępie do finasowania oraz możliwości oszczędzania. Bezpieczny kredyt będzie ze stałą stopą procentową. Kwota kredytu dla 1 osoby to do 500 tys. zł, a dla małżeństw lub samotnego rodzica z dzieckiem wynosi do 600 tys. zł. Kredyt ma być bezpieczny z punktu widzenia obywateli. Marża banku nie będzie mogła być wyższa od marży innych kredytów hipotecznych. Bezpieczny kredyt będzie odciążeniem budżetu Polaków. Z kredytu będzie można skorzystać do 2027r., ale z możliwością przedłużenia tego programu - zapowiedział.

Przedstawił również możliwości związane z założeniem Konta Mieszkaniowego.

- Konto Mieszkaniowe ma zachęcić do budowania kapitału na własne lokum mieszkaniowe. Systematyczne wpłaty oznaczają automatyczną premię do oszczędności od państwa, która będzie raz w roku. Te oszczędności będą wyłączone z podatku Belki - zapewnił.

Minister Waldemar Buda podkreślił, że rozwiązania, które mają zostać wprowadzone są pierwszym tak dużym i powszechnym projektem.  

- To pierwszy tak duży i powszechny pogram mieszkaniowy. Obejmie on zakup domu lub jego budowę. Ten program nie zawiera limitów ceny m2 mieszkania. Limity dotyczą kwoty kredytu, czyli dla 1 os. do 500 tys., a dla małżeństw do 600 tys. zł. Konto Mieszkaniowe mogą założyć osoby chcące zakupić większe mieszkanie, np. rodziny z dziećmi. Konto Mieszkaniowe będzie można założyć na osobę małoletnią powyżej 13. roku życia. Co miesiąc można odkładać na konto od 500 zł do 2 tys. zł - powiedział.

Program Pierwsze Mieszkanie przysługuje: osobom do 45. roku życia, które wcześniej nie posiadały własnego mieszkania lub domu. Program jest skierowany dla singli, małżeństw i rodzin - również dla samotnych rodziców.

Lista aktualności