Rząd PiS odwrócił wektory polityczne wobec Rosji

- Jesteśmy w dobie rzeczywistego przełomu politycznego i energetycznego. Mamy trudny czas - Ukraińcy walczą o swoją wolność, ale również o nasze bezpieczeństwo. Niestety do 2015r. Polska była zależna od rosyjskich surowców. W 2006 r. Putin użył szantażu gazowego wobec Polski. W 2008 r. Rosja napadła na Gruzję i to było pokazanie tego, jaką politykę chce prowadzić Kreml. W 2014 r. Rosja zajęła Krym i część Donbasu - mówił Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji w Warszawie.

Jak oznajmił, dla każdego racjonalnie myślącego polityka było wiadome, że uzależnienie od Rosji źle się skończy.

- Rosyjska ropa i rosyjski gaz miały być najtańsze. Nasi poprzednicy nie zrobili nic, aby uniezależnić się od Rosji. Rząd PO przekazał Rosji ponad 110 mld $ za paliowo. Nasi poprzednicy nie mieli planów, by zmniejszyć poziom uzależnienia od Rosji. Rząd PO podarował 1 mld $ Gazpromowi. Rząd PO chciał podpisać kontrakt jamalski do 2037 r. Chcieli dać możliwość Putinowi szantażowania Polaków. Wtedy musiała interweniować KE. PO było bierne jeżeli chodzi o budowanie niezależności energetycznej Polski. Były kanclerz Niemiec G. Schröder wpływał na politykę Niemiec wobec Rosji także po odejściu z urzędu kanclerza. Niemcy również popełniali błędy wobec Rosji, bo uzależnili się od niej gazowo - zaświadczył.

Wspomniał, iż Rząd Prawa i Sprawiedliwości odwrócił wektory polityczne wobec Rosji.

- Zbudowaliśmy Gazociąg Bałtycki, odbudowaliśmy Gazoport w Świnoujściu, podpisaliśmy umowy na dostarczenie gazu z różnych kierunków świata. Stopniowo podpisywaliśmy kontrakty na dostarczanie ropy z innych państw. W ciągu niespełna dwóch kadencji naszych rządów doprowadziliśmy do pełnego uniezależnienia się od Rosji - w Polsce jest 0% rosyjskiej ropy i 0% rosyjskiego gazu. Zdecydowaliśmy o budowie elektrowni jądrowych w Polsce. Energetyka czasów wojny to szczególne wyzwanie. Energetyka przyspieszyła integrację Ukrainy z Zachodem. Państwo nie może funkcjonować bez elektryczności. To właśnie, dlatego Rosja przystąpiła do ataków rakietowych na elektrownie ukraińskie. Ukraińscy inżynierowie naprawiają w wielkim wysiłku elementy infrastruktury krytycznej - powiedział.

Poinformował, iż uwolniliśmy Polskę z energetycznego szantażu Rosji i pomagamy w tym państwom regionu.

- Polska buduje nowy ład energetyczny. Nasze więzi z sąsiadami są silne, bo łączy nas umiłowani wolności. W dziecinie energetyki dokonamy dużego postępu. W przyszłości atom będzie stanowił trzon naszej energetyki. Ukraińskie elektrownie jądrowe są zasilane paliwem firmy, z którą Polska również podpisze umowę o dostarczeniu technologii. Zbudujemy spójność we współpracy polsko-ukraińskiej z USA. Prawo i Sprawiedliwość wyrasta z marzenia o wolności. Śp. Premier Olszewski rozpoczął proces wyprowadzania rosyjskich wojsk z Polski, a rząd PiS zakończy proces uzależnienia politycznego i energetycznego od Rosji. Nasz plan to stanie się hubem energetycznym w Europie Środkowo-Wschodniej. Opieramy ten plan o realne zbudowanie interkonektorów i gazociągów. Ten plan to bezpieczeństwo energetyczne dla regionu i podniesienie naszej pozycji politycznej - zaświadczył.

Lista aktualności