Pozbywamy się zależności od Rosji i Niemiec

- Ten piękny i symboliczny dzień otwarcia tego kanału jest wynikiem woli, której inspiracją jest patriotyzm. Ten patriotyzm prowadził nas do wniosków, że sami musimy decydować o własnych sprawach, ale był też patriotyzm lokalny. Mieszkańcy Elbląga i okolicznych miejscowości chcieli, by ich ziemia się rozwijała, by Port elbląski był IV Portem Rzeczpospolitej. Dziś klęskę bezrobocia, która była na tych ziemiach, mamy za sobą - mówił podczas otwarcia kanału na Mierzei Wiślanej Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz wraz z Prezydentem oraz Premierem na czele.

Jak wspomniał, to lokalna społeczność zabiegała o ten przekop.

- Patriotyzm decyduje o przywiązaniu do Ojczyzny. Ale nie do byle jakiej Polski, a takiej, o której mówił Śp. Prezydent Lech Kaczyński, czyli Polski, która jest poważnym państwem. Dziś po raz kolejny udowadniamy, że jesteśmy sprawczy. Musimy iść wyznaczoną drogą i trzeba to rozwijać. Wierzę, że to początek IV Portu Rzeczypospolitej, wierzę w rozwój tej ziemi. Przekop Mierzei to akt tego, że Polska jest poważnym, silnym i liczącym się państwem. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tej inwestycji swoją pracą, wolą i determinacją. Niech żyje Polska - zaznaczył.

- We współczesności pierwszym, który rzucił hasło przekopu Mierzei Wiślanej był Śp. Prezydent Lech Kaczyński, a później Premier Jarosław Kaczyński. To dzieło zostało gwałtownie przerwane w 2007 roku. Dziś widzimy, jak te inwestycje rozwijają lokalne ziemie. Byliśmy zależni od Rosji. My dziś tej zależności się pozbywamy, również w obszarze uzależnienia gazowego, które jest nadzieją dla Putina - powiedział Premier Mateusz Morawiecki.

Oświadczył, iż pozbywamy się zależności od Rosji i Niemiec.

- Trzeba pamiętać, kto doprowadził do tej inwestycji. My stoimy na straży suwerenność państwa polskiego. Udowadniamy, że z niezależności biorą się wielkie projekty dla Polaków. Przed tą częścią Polski, przed ziemią elbląską otwierają się nowe możliwości. My dbamy o każdy region, o każdą gminę i powiat. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tej inwestycji przede wszystkim Panu Prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu - poinformował.


Lista aktualności