Polski Ład sposobem na odbudowę zdrowia Polaków po COVID19

- Bardzo się cieszę, że tutaj, w Chełmie mogę zainaugurować cykl debat dot. Polski Ład, który ma być optymistycznym nowym otwarciem, akcentem, który pozwoli nam wyjść z pandemii - powiedział Minister Zdrowia Adam Niedzielski w Chełmie podczas debaty nt. Polski Ład sposobem na odbudowę zdrowia Polaków po COVID19. 

Zaznaczył, że doświadczenie, które mamy za sobą, pokazuje jak bardzo zdrowie, gospodarka, obszar życia społecznego są naczyniami połączonymi.

- Dzisiaj znajdujemy się w takiej rzeczywistości, że III fala wygasa, epidemia zwalnia. Maleją hospitalizacje, co jest bardzo ważnym znakiem wygrywania z pandemią COVID 19. To napawa ogromnym optymizmem - mówił.

Zwrócił uwagę, że szczepionka dała nadzieję na lepsze jutro oraz, że wysiłki Pana Premiera Mateusza Morawieckiego zapewniły to, że można przyspieszyć z Narodowym Programem Szczepień. 

- Dzień, w którym został ogłoszony Polski Ład, polski system ochrony zdrowia dostał, nowy potężny impuls. Nadaję on nową perspektywę na przyszłość. Kolejne projekty będą pojawiały się systematycznie - oznajmił.

Przypomniał, że w Polskim Ładzie znalazła się nowa gwarancja na wydatki, na system opieki zdrowotnej wynoszący 7 proc. PKB. 

- Moim celem i celem tego rządu, będzie i jest kształtowanie systemu opieki zdrowotnej wokół pacjenta, a nie obok niego. Zawsze trzeba zacząć od pewnych nakładów, co też skutecznie robimy - podkreślił.

Poinformował, że projektami flagowymi, oprócz tematów dotyczących finansowania, są m. in. ustawa o jakości i bezpieczeństwie pacjenta oraz program dla każdej osoby powyżej 40 roku życia. Będzie to profilaktyka "40Plus" z dostępem do specjalistów.

- Na jakość nie będziemy żałować środków. Każdy podmiot, szpital, który będzie gwarantował pacjentowi jakość, będzie mógł oczekiwać dodatkowych nakładów, a my tych nakładów nie będziemy szczędzili - dodał.


Lista aktualności