Niech żyje wolna, suwerenna i dostatnia Rzeczpospolita!

13 listopada Premier Mateusz Morawiecki przemawiał w czasie inauguracyjnego posiedzenia Sejmu X kadencji.

- Przed chwilą wszyscy ślubowaliśmy wobec Narodu strzec polskiej suwerenności. O niepodległość trzeba dbać, trzeba ją szanować i trzeba o nią zabiegać - rozpoczął.

Przedstawił w jaką politykę realizował rząd Prawa i Sprawiedliwości.

- Pierwszym wspólnym mianownikiem rządów Zjednoczonej Prawicy była wiarygodność w realizacji złożonych obietnic. To wcześniej nie było stosowane w polskiej polityce. Mogliśmy realizować naszą politykę społeczną, ponieważ naprawiliśmy budżet państwa. Prowadziliśmy zrównoważoną politykę rozwoju, wzmacnialiśmy bezpieczeństwo Polski oraz wyrównywaliśmy szanse - wymieniał.

Przypomniał z jakimi kryzysami radził sobie rząd PiS.

- Na początku IX kadencji Sejmu musieliśmy się zmierzyć z kryzysem pandemii COVID. W tym czasie uratowaliśmy miejsca pracy oraz nastąpił wzrost gospodarczy. Później przyszedł kryzys na polsko-białoruskiej granicy i ją obroniliśmy. Na forum unijnym także postawiliśmy twarde weto ws. relokacji imigrantów. Wyzwaniem dla świata jest wojna na Ukrainie. Przypomnę, że to śp. Prezydent Lech Kaczyński ostrzegał przed Rosją, ale Zachód pozostawał bierny. Rząd Prawa i Sprawiedliwości chronił Polaków poprzez umacnianie sojuszu z USA oraz wielki program modernizacji polskiej armii - oznajmił.

Zaznaczył, że rząd PiS walczył z inflacją jednocześnie broniąc miejsc pracy.

- Dotknął nas kryzys energetyczny i inflacyjny, który został spowodowany poprzez pandemię COVID i wojnę na Ukrainie. Przez ostatnie 25 lat w Polsce walczono z inflacją w ten sposób, aby przymrozić gospodarkę, co doprowadzało do wysokiego bezrobocia. My przyjęliśmy inny model walki z inflacją, ponieważ broniliśmy miejsc pracy - stwierdził.

Wskazał jakie zagrożenia płyną z procedowanych zmian prawnych w PE.

- Unia Europejska chce ingerować w politykę obronną państw członkowskich. To może zablokować proces szybkiej modernizacji polskiej armii. To jest gra o suwerenność, o polską niepodległość. Jesteśmy i będziemy członkiem UE, ale przede wszystkim bronimy polskich interesów - zaznaczył.

- My mamy plan działania i będziemy go prezentować. Dziękuję za wszystko, co udało się zrobić przez ostatnie lata. Niech żyje wolna, suwerenna i dostatnia Rzeczpospolita! - podkreślił.

Lista aktualności