Mimo, że bardzo krytycznie oceniamy obóz polityczny Donalda Tuska, nie spodziewaliśmy się, że będą stosowane tortury wobec księdza Michała Olszewskiego

Prezes PiS J. Kaczyński: Mimo, że bardzo krytycznie oceniamy obóz polityczny Donalda Tuska, nie spodziewaliśmy się, że będą stosowane tortury wobec księdza Michała Olszewskiego, człowieka, który przebywa w tej chwili w tymczasowym areszcie. To jest absolutnie niedopuszczalne dla każdego normalnego człowieka, ale to jest zakazane także w Konstytucji, w aktach międzynarodowych. To akty bandytyzmu, zwykłego bandytyzmu, który powinien być ukarany najsurowiej jak można. Władza próbuje się uchylić od tego, mówiąc o sprawdzeniu tych spraw w służbie więziennej. Otóż, to nie służba więzienna była odpowiedzialna za te działania, ale to odpowiedzialne było ABW. No i wobec tego w każdym normalnym kraju kosztowałoby to posadę ministra spraw wewnętrznych, tylko że ten minister, który wtedy był na urzędzie, zdołał już przejść w inne miejsce do Parlamentu Europejskiego, mówię o ministrze Kierwińskim. Jeżeli chodzi o zastosowanie tortur wobec księdza Olszewskiego, sprawa odpowiedzialności za to także Ministerstwa Spraw Wewnętrznych musi być z całą pewnością podjęta i musi zakończyć się efektami. My tę sprawę będziemy prowadzili wszystkimi możliwymi metodami, począwszy od demonstracji ulicznych, a skończywszy np. na spotkaniu, które, mam nadzieję dojdzie do skutku, z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Podejmiemy tę sprawę także na forum międzynarodowym.


Europoseł PiS Joachim Brudziński: W mijającej kadencji Europarlamentu wielokrotnie byłem uczestnikiem debat i przedstawianych rezolucji, dotyczących tortur i działań wymierzonych w podstawowe prawa człowieka, w tym również wobec katolickich duchownych. Najczęściej te debaty i rezolucje dotyczyły takich państw jak Nikaragua, Chiny, szczególnie w kontekście Hongkongu, Somalia, Sudan Południowy, czy inne państwa afrykańskie, takie jak Nigeria. Przez myśl nie przeszło, że w treść tych rezolucji i debat będą wpisywały się represje i tortury w odniesieniu do polskiego katolickiego duchownego. Te reperkusje nie spotkały go ze strony na przykład reżimu w Nikaragui, ale ze strony polskiego wymiaru sprawiedliwości, polskiej prokuratury, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, czy w tym wypadku funkcjonariuszy policji na izbie zatrzymań. Jako europarlamentarzyści, w tej najbliższej kadencji Europarlamentu rozpoczynającej się 16 lipca, złożymy wniosek o przeprowadzenie debaty na temat zatrzymania księdza Olszewskiego, jak również o podjęcie rezolucji w tej sprawie.

Lista aktualności