Beata Szydło:Powstańcy Warszawscy pokazali, na czym polega wspólnota

Wiceprezes PiS Beata Szydło złożyła w piątek wieniec pod tablicą upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego. Mówiła o bohaterstwie powstańców, którzy pokazali - według niej - na czym polega wspólnota i budowanie jedności.

Beata Szydło towarzyszyły dzieci z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Kętach (małopolskie). Razem z kilkorgiem z nich złożyła wieniec pod tablicą upamiętniającą prezydenta Kaczyńskiego.

„Trzeba pamiętać o bohaterach, nie tylko czcić pamięć bohaterów, trzeba mówić o powstaniu, pokazywać ich heroizm i to co zrobili dla Polski, dla nas wszystkich, żeby była wolna Polska, wolna ojczyzna i żeby następne pokolenia mogły cieszyć się wolnością i być dumnymi z tego, że jesteśmy Polakami” - powiedziała Beata Szydło na briefingu prasowym w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego.

Powstańcy - według Szydło - pokazali „w jaki sposób należy rozumieć patriotyzm, miłość do ojczyzny i wspólnotę”. "Ten zryw, to że podjęli to wielkie wyzwanie, wielką walkę o wolność ojczyzny o wolność innych Polaków, którzy tej wolności oczekiwali, ale być może nie zawsze mieli odwagę podjąć to wyzwanie, ci bohaterowie z Warszawy dokonali tego i pokazali na czym polega wspólnota, budowanie jedności" - mówiła.

Beata Szydło stwierdziła też, że powstańcy pokazali, iż wolność - nawet okupowana życiem krwią - jest bezcenna oraz że dla rodaków warto podejmować wyzwania.

„Naszym obowiązkiem jest, by w sztafecie pokoleń przekazywać pamięć i przekaz o tym, co wydarzyło się 1 sierpnia 1944 roku w Warszawie” - powiedziała. Podkreśliła, że „sztafeta pokoleń” i wspólnotę buduje się m.in. dzięki uczestnictwu w obchodach uczestników powstania warszawskiego, młodzieży i dzieci.

Wiceprezes PiS została zapytana o czwartkową wypowiedź prezydenta Bronisława Komorowskiego w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Prezydent mówił, że nie zgadza się z tymi, którzy twierdzą, że Polskę trzeba odbudowywać ze zgliszczy i z ruin. „Jest coś niemądrego, jest coś niedobrego w politycznie motywowanej, bo dalekiej od wszelkiej prawdy tezie, że dzisiaj, po 26 latach polskiej wolności należy Polskę odbudowywać ze zgliszczy i z ruin, jak po wojnie. Jest coś niemądrego w tych twierdzeniach, zaprzecza im to, co widzimy” - powiedział.

Beata Szydło uważa, że dzisiaj trzeba przede wszystkim mówić o tym, że rozwój Polski musi być równomierny. „Mamy tak piękne miejsca jak Warszawa, np. jak Muzeum Powstania Warszawskiego, ale są też miejsca, które w ostatnich dniach odwiedziłam np. w Nowej Soli widziałam tereny poprzemysłowe i w Kłobucku pozamykane dworce (...) Tam Polacy czekają, by mieć takie same szanse jak mieszkańcy tych dużych miast" - powiedziała. Zaznaczyła, że trzeba doceniać, to że Polska się rozwija, ale "musimy zrobić wszytko, by z tego rozwoju mogli skorzystać wszyscy Polacy, a nie tylko wąskie wybrane grupy” - dodała.

Beata Szydło z dziećmi zwiedziła Muzeum Powstania Warszawskiego. Jej zdaniem, Muzeum Powstania Warszawskiego jest „żywym pomnikiem” pamięci o dniach powstania i jego uczestnikach. Muzeum zostało otwarte w czasie gdy Lech Kaczyński był prezydentem Warszawy - działalność placówki zainaugurowano 31 lipca 2004 r. w przeddzień 60. rocznicy wybuchu powstania.

W kwietniu 2011 r. na fasadzie siedziby Muzeum Powstania Warszawskiego odsłonięto tablicę ku czci prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Z inicjatywą upamiętnienia Lecha Kaczyńskiego zgłosili się do muzeum powstańcy warszawscy. Inskrypcja na tablicy głosi: „Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu, twórcy Muzeum Powstania Warszawskiego, w pierwszą rocznicę tragicznej śmierci pod Smoleńskiem, powstańcy warszawscy, żołnierze Armii Krajowej, pracownicy Muzeum Powstania Warszawskiego, 10 kwietnia 2011”.

W sobotę mija 71. rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Było ono największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych.

PAP
 
Lista aktualności