Wprowadzamy kluczowe ułatwienia

- Na Radzie Ministrów dyskutowaliśmy o korzystnych rozwiązaniach dla firm i zdecydowaliśmy o przyjęciu kilku przepisów. Reformy, które chcemy wprowadzić dot. użytkowania wieczystego. Wprowadziliśmy już wcześniej korzystne zasady, gdzie osoby indywidualne mogą wykupić użytkowanie wieczyste. Przyjęliśmy projekt ustawy dot. zmian w zasadach wykupu gruntu, który był na użytkowaniu wieczystym. Samorządowcy często podnosili opłaty za użytkowanie wieczyste. Rozwiązania, które chcemy wprowadzić będą korzystne dla 450 tys. podmiotów. Te uproszczenia inwestycyjne umożliwią przedsiębiorcom zakup gruntu na własność - powiedział Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w KPRM.

Jak dodał, nowe przepisy będą bardzo korzystne dla firm, spółdzielni mieszkaniowych, czy właścicieli garaży.

- Pozostawiamy wolność wyboru obywatelom, dlatego nabycie gruntu zależy od użytkownika. Przewidujemy bonifikatę dla podmiotów wrażliwych. Gwarantujemy spójny system dla przedsiębiorców, który zwiększa możliwości inwestycyjne. Poprzez wdrożenie tych rozwiązań zwiększamy możliwości na powstanie nowych miejsc pracy i większe pensje dla pracowników. Na Radzie Ministrów rozmawialiśmy o ustawie dot. ułatwienia budowy domów jednorodzinnych. Przyjęte rozwiązanie o budowie domów do 70m2  bez konieczności zezwolenia sprawdziło się, dlatego będziemy chcieli, aby ten metraż zwiększyć. To ułatwi indywidualnym odbiorcom proces budowy domu - zaświadczył.

Stwierdził, iż prowadzono rozmowy o cenach zbóż oraz omawiano sytuację związaną ze zbożem ukraińskim, które wjeżdża do Polski.

- Pan Wicepremier Henryk Kowalczyk rozpoczyna obrady z rolnikami dot. sytuacji zbożowej. Poleciłem Wicepremierowi, aby sytuacja ze zbożem ukraińskim została szybko rozwiązana, bo to zboże destabilizuje nasz rynek. Podczas ostatniej Rady Europejskiej ustaliłem z premierami krajów granicznych z Ukrainą, że przekażemy list do przewodniczącej Komisji Europejskiej z żądaniem podjęcia działań, które pozwolą ograniczyć wpływ zboża ukraińskiego na nasze rynki. My jesteśmy gotowi, aby pomoc w przetransportowaniu tego zboża do Afryki, ale nie zgadzamy na destabilizację naszego rynku - poinformował.

- Nasze regulacje dotyczące użytkowania wieczystego to zielone światło i bardzo ważny krok oczekiwany przez przedsiębiorców. Wszystkie podmioty użytkujące ponad 25 lat dany obszar – będą mogły wykupić własność terenu. Nasze regulacje dotyczące użytkowania wieczystego to zielone światło i bardzo ważny krok oczekiwany przez przedsiębiorców. Wszystkie podmioty użytkujące ponad 25 lat dany obszar - będą mogły wykupić własność terenu. Znosimy limity jeżeli chodzi o budownictwo na własne potrzeby. Dedykujemy także kredyt 2%, a także chcemy uwolnić obywateli od wielu formalności. To oszczędność czasu oraz kosztów rzędu kilku tysięcy złotych - stwierdził Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda.

Lista aktualności