- Rosja prowadzi okrutną wojnę przeciwko Ukrainie. Pokonać Rosję może Ukraina militarnie albo możemy ją pokonać wspólnie poprzez sankcje gospodarcze i odpowiednie działania. Naciskamy Unię Europejską na wprowadzenie sankcji dla Rosji w obszarze embarga na rosyjską ropę i gaz. Ceny surowców rosną, co oznacza, że portfele Polaków są drenowane. Ukraina jest eksporterem zboża, co powoduje, że wojna przekłada się na wyższe ceny żywności - powiedział Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej, którą prowadził wspólnie z Wiceministrem Finansów Arturem Soboniem w Warszawie.
Jak zaznaczył, pandemia i wojna poważnie wpływają na naszą gospodarkę.
- Nadchodzą trudne czasy, dlatego przygotowaliśmy Tarczę Antyputinowską, która ma chronić Polaków przez skutkami wojny, które dotyczą wysokich cen surowców i żywności. Poprzez Tarczę Antyinflacyjną doprowadziliśmy do obniżenia VATu na energię, gaz i żywność. Wszystkie te elementy zostały ujęte w naszych pierwszych działaniach. Temu będą również służyć nasze kolejne kroki - złagodzeniu gospodarczych skutków wojny. Do konsultacji przekazujemy projekt obniżenia stawki PIT z 17% na 12%, który będzie obowiązywał zarówno emerytów, jak i osoby pracujące. Jest to kontynuacja obniżenia podatku, którą przeprowadziliśmy dwa lata temu z 18% na 17% - oświadczył.
Poinformował, iż osoby zarabiające do kwoty 8700 zł, które rozliczają się podatkiem liniowym, będą mogły składkę zdrowotną wliczyć w koszty.
- Wprowadzamy możliwość pełnego rozliczania się samotnemu rodzicowi z dzieckiem. Jeżeli przedstawione przez nas rozwiązania podatkowe przyjmą się, to zostanie zlikwidowana ulga dla klasy średniej. Wprowadzamy mechanizm osłonowy dla organizacji pozarządowych, które otrzymują 1% podatku - dodał.
- Przedstawiamy propozycje zmian podatkowych, które chcielibyśmy poddać konsultacjom, wspólnie wypracować w dialogu z tymi, którzy podpowiedzą nam jak w tym projekcie odpowiednio skalibrować odpowiednie rozwiązania dla podatników - powiedział Wiceminister Finansów Artur Soboń.
Wspomniał, że wszystkie uwagi traktujemy poważnie.
- Dlatego każdy głos od księgowych, doradców podatkowych wraz z całym rynkiem, przedsiębiorcami oraz z dostawcami systemów IT, które są wykorzystywane w systemach rozliczeń jest dla nas bardzo ważny. Bardzo proszę o wskazywanie nam każdych uwag, które powinniśmy ewentualnie skorygować w tym projekcie. Od wielu tygodni nad nim pracowaliśmy i traktujemy ten projekt bardzo poważnie - oświadczył.