Sojusz Polska - USA rośnie w siłę

- Bliskie relacje między Polską a USA to najlepsza szczepionka na rosyjski imperializm. Biały Dom rozumie ryzyka związane z rosyjską inwazją na Ukrainę. Polska jest dla USA coraz ważniejszym partnerem. Jesteśmy postrzegani jako kraj, który zdroworozsądkowo prowadzi politykę w Unii Europejskiej - oznajmił Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych.

 Jak dodał, ta wizyta mocno pogłębia relacje Polski i USA.

- Dawno nie było takiego roku, jak ostatni, żeby zbliżenie między Polską a USA było tak intensywne. Rozpoczęliśmy wspólnie wiele kluczowych projektów - jeden z nich to energetyka jądrowa. Obecność amerykańskich żołnierzy, baz i biznesu jest elementem naszego bezpieczeństwa. Rozumienie przyszłych zagrożeń jest bardzo ważne. Polska proponuje strategiczne partnerstwo z USA na wszystkich poziomach - spotyka się to z szeroko rozumianą akceptacją. To było widać także przy wizycie Joe Bidena, gdy rozmawialiśmy o projektach inwestycyjnych, militarnych i gospodarczych - powiedział.

Zaświadczył, iż jesteśmy państwem silnym i rozwojowym.

- Polska stara się utrzymywać najbardziej zdroworozsądkową politykę opartą o ścisły sojusz z Ameryką w ramach Unii Europejskiej - to najlepsza droga na kolejne lata, która zapewni nam bezpieczeństwo, a także pomoże wejść na ścieżkę dobrobytu - poinformował.

Jak mówił, Polska dołączyła do elity państw, które będą mogły używać najnowocześniejszych na świecie myśliwców i samolotów bojowych.

- Wszystko zaczęło się od naprawy finansów publicznych. Nie stałbym tutaj, gdyby nie naprawa budżetu. W ciągu ostatnich paru lat potroiliśmy budżet na wydatki obronne i staliśmy się partnerem dla największych firm zbrojeniowych z całego świata. Nasi partnerzy amerykańscy wiedzą, że tylko ci, którzy poważnie traktują bezpieczeństwo, mogą być poważnie traktowani przez inwestorów i dostawców. Nasi piloci są elitą NATO i są już szkoleni jeżeli chodzi o F-35 - zaświadczył.


Lista aktualności