Posiedzenie Rady Gabinetowej

Rada Ministrów obradująca pod przewodnictwem Prezydenta Andrzeja Dudy omówiła kwestie związane z niestabilną sytuacją na Bliskim Wschodzie, obchodami 75. rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, a także polityką historyczną w relacjach polsko-rosyjskich.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że wraz z Prezydentem ustalony został wspólny harmonogram działań podtrzymujący bezpieczeństwo Polski i zapewniający stabilność na Bliskim Wschodzie.

- Na Polsce - kraju, który wypełnia swoje obowiązki związane z wydatkami na politykę obronną - ciąży szczególna odpowiedzialność, aby we współpracy z głównymi partnerami, jak USA czy UE, wypracować jak najlepsze podejście do tego konfliktu - powiedział.

Podczas spotkania poruszono również kwestie obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. 

- Chcemy znaleźć najbardziej właściwy sposób upamiętnienia tego tragicznego dnia, jakim jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Podkreślił, że najważniejsze obchody odbędą się w Polsce, 27 stycznia, na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau - podkreślił.

Kolejnym tematem omawianym podczas Rady Gabinetowej była polityka historyczna w relacjach polsko-rosyjskich w odniesieniu do ostatnich wypowiedzi Prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina. Premier zaznaczył, że są to wypowiedzi z którymi absolutnie nie możemy się zgodzić, ponieważ w sposób fundamentalny mają zmienić postrzeganie jednego z kluczowych momentów historii świata, czyli momentu wybuchu II Wojny Światowej.

- Mówimy stanowcze „nie” kłamstwom historycznym. Dbamy o prawdę, mówimy o roli Polski w czasie II Wojny Światowej i podkreślamy rolę polskiej polityki w dbałości o prawdę historyczną - oznajmił.

Lista aktualności