- Rozmawialiśmy dziś z Wicepremierem Glińskim o planach na ten rok, które będzie realizowało Ministerstwo Kultury - powiedziała Premier Beata Szydło podczas wspólnej konferencji prasowej z Wicepremierem Piotrem Glińskim. - Bardzo dużo inicjatyw podjętych przez Ministerstwo Kultury w 2016 r. będzie kontynuowanych również i w tym roku - dodała.
Oceniła, że resort kultury „bardzo aktywnie prowadzi politykę” i wymieniła inicjatywy, które do tej pory nie były podejmowane przez Ministerstwo, a które podjął Wicepremier Gliński.
- Nowe inicjatywy, bardzo ważne, upamiętniające wydarzenia i bardzo istotne dla środowisk patriotycznych, wydarzenia pokazujące polską kulturę, ale też aktywna rola Ministerstwa Kultury zagranicą w promowaniu polskiej kultury, dopominaniu się o dobre imię Polski, tłumaczenie prawdy historycznej - mówiła. - To nowy wymiar działalności resortu kultury, który odgrywa niezwykle istotną rolę w rządzie Prawa i Sprawiedliwości - podkreśliła.
- Mamy ambitne projekty i programy nie tylko związane z polityką historyczną, ale również z rozwojem mediów, z polityką kulturalną. Podstawą działania jest idea, żeby promować polską kulturę, pokazywać bardzo ważne dla Polski wydarzenia. Chcemy też wspierać kulturę lokalną - oświadczyła.
- Jednym z głównych zadań polityki historycznej Ministerstwa Kultury jest kontynuacja budowy sieci muzeów - powiedział Wicepremier, Minister Kultury Piotr Gliński. - W tej chwili około 15 nowych instytucji muzealnych jest współprowadzonych przez Ministerstwo - zauważył.
- Sieć muzealna to sieć, która z jednej strony wzmacnia Polskę lokalną, z drugiej - realizuje podstawowe cele naszej polityki historycznej - podkreślił.
Jak ocenił, drugim ważnym elementem polityki historycznej było powołanie Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego.
- To specyficzny ośrodek naukowy, którego celem i zadaniem podstawowym jest przetłumaczenie polskich relacji świadków totalitaryzmu. Świat nie zna polskich doświadczeń. Ta instytucja ma za zadanie nadrobienie tej zaległości - przypomniał.
- Trzecim wymiarem jest program rządowy „Niepodległa”. Pięcioletni program będzie ustanowiony formalnie do marca. W tej chwili mamy budżetowanie na następny rok, 12 mln zł. To jest program, który ma upamiętniać stulecie polskiej niepodległości - dodał.
Czwartym wymiarem polityki historycznej MKiDN jest ochrona nad zabytkami.
- Udało nam się zwiększyć sumę przeznaczoną na ochronę zabytków o 20 mln zł. w roku 2017 do 120 mln. Ministerstwo Kultury wspiera, współprowadzi obecnie 38 instytucji kultury, z czego dla 11 jest organizatorem - poinformował Wicepremier Gliński.