- Mam niewątpliwą przyjemność zakomunikowania nowelizacji budżetu, która powoduje, że możemy więcej środków zainwestować, więcej środków zaangażować: po pierwsze na zdrowie, na zwiększenie budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia, wiele wycen będzie ulegało zmianie, ale także na wynagrodzenia, również na uczelnie, które zajmują się kształceniem naszych przyszłych medyków - powiedział Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w KPRM.
- Zaznaczył, że pierwszą praprzyczyną dobrego stanu gospodarki i możliwości budżetowych państwa są tarcze antykryzysowe i dobry stan przedsiębiorców, druga - to sprawne zarządzanie budżetem.
Dodał, że dochody budżetowe okazały się zdecydowanie wyższe od wcześniej planowanych i sięgają one do 80 mld zł.
- Zakładany pierwotnie wzrost PKB będzie wyższy i ukształtuje się nieco poniżej 5 proc. PKB, przewidywany jest w wysokości 4,8 do 4,9 proc. - zaznaczył.
W dyskutowanym i przedstawionym dziś na Radzie Ministrów budżecie na rok 2021 deficyt zmniejszył się o ponad 42 miliardy złotych i umożliwia nam to przesunięcia środków i zwiększenie wydatków m.in. na:
- Narodowy Fundusz Zdrowia - o 1 miliard złotych - bo nie ma dziś nic ważniejszego niż zdrowie Polaków oraz dofinansowanie medyków i lekarzy.
- Bezpieczeństwo - Policję, Straż Graniczną i Straż Pożarną - o 2,2 miliarda złotych. Polacy muszą czuć się bezpiecznie, a polskie granice muszą być odpowiednio chronione.
- Infrastrukturę - drogi i koleje - o 10,1 miliarda złotych - każda inwestycja w ten obszar to więcej miejsc pracy, zachęta dla inwestorów i wzrost PKB.
- Wsparcie samorządów - O 8 miliardów złotych - by zmniejszyć zapóźnienia cywilizacyjne i wyrównać poziom życia w całym kraju w imię budowy solidarnego państwa dobrobytu dla wszystkich.
- Rolnictwo - o 650 milionów złotych - na walkę z chorobami zwierząt, klęskami żywiołowymi i zwiększenie konkurencyjności oraz produktywności polskich rolników i żywności - naszej eksportowej dumy.
- Edukację i naukę - o 1 miliard złotych - bo chcemy być coraz bardziej innowacyjni na tle Europy i świata.
- PFRON - o 800 milionów złotych. Osoby z niepełnosprawnościami zasługują na właściwą opiekę i pomoc.
Premier Mateusz Morawiecki poinformował również, że przyjęta została rekomendacja przewidująca, że po sześciu miesiącach od pełnego zaszczepienia będzie można stosować trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19.
- Wiele krajów zdecydowało się na podanie trzeciej dawki i także my - za rekomendacją Rady Medycznej - chcemy skierować ją dla Polaków - oznajmił.
Wiceminister Zdrowia Waldemar Kraska zaznaczył, że będą ją mogą przyjmować niektórzy pacjenci ze schorzeniami obniżającymi odporność.
- Chcemy tę trzecią dawkę skierować w tej chwili szerzej. Będzie ona dla osób, które pracują czynnie z pacjentami, czyli dla pracowników służby zdrowia, także dla osób powyżej 50. roku życia - powiedział.