Nowe sposoby naliczania emerytur rolniczych

- Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy wprowadzający korzystne zmiany w ubezpieczeniu społecznym rolników. Od 2023 roku minimalna emerytura rolnicza w KRUS, po 25 latach opłacania składki, nie może być niższa niż analogiczna emerytura w ZUS. Oznacza to, że jeżeli świadczenie emerytalne jest niższe od najniższej emerytury z ZUS - KRUS podwyższy ją automatycznie - poinformował Premier Mateusz Morawiecki.

Jak podkreślił „polska wieś jest gwarantem żywnościowego bezpieczeństwa w całej Polsce”.

- Spłacamy dług wdzięczności wobec mieszkańców polskiej wsi, którzy w często nieprzewidywalnych warunkach pogodowych, w bardzo trudnych okolicznościach gospodarczych, realizowali nie tylko interes Polski, ale po prostu byli tymi, którzy żywili wszystkich Polaków - oznajmił i przypomniał „jak ciężka jest praca na wsi”.

- Celem projektowanego rozwiązania jest wyrównanie szans oraz zwiększenie skłonności do pozostania w gospodarstwach rolnych tak, aby wieś się nie wyludniała - dodał.

Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk podkreślił, iż „rząd Prawa i Sprawiedliwości wyrównuje uprawnienia emerytalne rolników z osobami ubezpieczonymi w systemie powszechnym”.

- Waloryzowane emerytury w systemie ZUS i KRUS łączenie oraz zbiegi emerytur też są ważną kwestią. Jeżeli ktoś wypracuje 25 lat, będzie uprawniony do otrzymywania emerytury rolniczej w wysokości minimalnej emerytury z ZUS - zapowiedział.

Lista aktualności