Europosłowie PiS w konkluzjach z Rady podkreślają priorytet walki z pandemią

Podczas dzisiejszego dnia sesji plenarnej w Brukseli, Parlament Europejski debatował na temat konkluzji z ostatniego posiedzenia Rady Europejskiej. Udział w dyskusji wzięli eurodeputowani PiS, Joachim Brudziński i Joanna Kopcińska.

Joachim Brudziński mówił, że ostatni szczyt Rady Europejskiej, poprzez chociażby absencję niektórych przywódców państw członkowskich, pokazuje jak na dłoni, z jakimi problemami przychodzi dziś się zmierzyć Wspólnocie Europejskiej w skutek trwającej pandemii koronawirusa.

Według eurodeputowanego nie sposób nie zgodzić się z konkluzjami szczytu dotyczącymi chociażby koordynacji środków przyjmowanych przez państwa członkowskie w odpowiedzi na pandemię Covid-19.

- Jednak konkluzje dotyczące zmian klimatu wydają się wskazywać, że trwanie KE przy aberracyjnych dążeniach do podniesienia celu redukcyjnego na 2030 r. do co najmniej 55 % jest zupełnym oderwaniem urzędników Komisji od rzeczywistości - stwierdził.

Dodał, że nikt w Chinach, USA, Argentynie, Brazylii czy Indiach nie zaprząta sobie głowy zmianami klimatu w obliczu walki przemysłu i gospodarek ze skutkami Covid-19.

- Dlatego, nie będzie możliwe podjęcie ewentualnej decyzji o podniesieniu celu redukcyjnego do 2030 r. jeżeli decyzji tej nie będzie towarzyszyć równoczesne określenie przez Radę Europejską kluczowych wytycznych prawnych i mechanizmów, które pozwolą taki cel osiągnąć w sposób akceptowalny dla wszystkich państw członkowskich - podkreślił.

- Obecna sytuacja epidemiologiczna jest bezprecedensowa i budzi bardzo poważne zaniepokojenie - powiedziała Joanna Kopcińska.

Eurodeputowana wskazała, że zabiegi PE w walce przeciw wirusowi jednak nie ustają i konieczne jest działanie odpowiedzialnie i solidarne.

- W czasie obecnego wysokiego wzrostu liczny zachorowań należy wypracowywać wciąż nowe zestawy zaktualizowanych zaleceń i procedur bezpieczeństwa, dotyczące skoordynowanych działań dla państw członkowskich Unii Europejskiej - stwierdziła.

- Polska polityk zastanawiała się, na ile konkluzje Rady uwzględniły stanowisko wrześniowego Komitetu do spraw Bezpieczeństwa Zdrowia Komisji Europejskiej i jego rekomendacje na temat strategii określającej nowe podejścia do testowania aby osiągnąć konkretne cele w walce z wirusem.

- W kontekście szerzącej się dezinformacji chciałam zapytać: czy widzi się obecnie potrzebę uwzględnienia planów konkretnych przeciwdziałania szerzącej się dezinformacji na temat koronawirusa i narosłych fałszywych teorii, które utrudniają wdrażanie środków bezpieczeństwa i walki z wirusem? - pytała.

Kopcińska chciała też wiedzieć, czy Komisja Europejska wspólnie z Radą widzi podstawę stworzenia odpowiedniej platformy, która podjęłaby skuteczną formę przeciwdziałania tym dezinformacjom oraz naukowo niwelowałaby fałszywe głosy unikając pseudonaukowej kakofonii.

- Tak samo jak w Polsce podejmujemy zdecydowane działania dotyczące skoordynowania różnych działań walki - medycznych i logistycznych oraz połączenia ich w jedno celowe działanie, tak samo w Europie powinniśmy połączyć siły, aby stwarzać plany wspólnych i konkretnych rekomendacji działań przeciw wirusowi czerpiąc z wiedzy i doświadczeń państw członkowskich - podsumowała.

Lista aktualności