- Reformę edukacji wprowadzamy po to, by polska szkoła była szkołą ambitną, otwartą, nowoczesną, ale też taką, która czerpie z tradycji i kultury polskiego narodu - powiedziała Premier Beata Szydło podczas ogólnopolskiej inauguracji roku szkolnego w Dobrzechowie.
Dodała, że szkoła ma sprostać wyzwaniom współczesności, dobrze przygotowywać młodzież i dzieci do wyzwań, które przed nimi stoją.
- Będzie przewodnikiem, będzie uczyła i wychowywała. Będzie szkołą, w której każdy musi znaleźć równe szanse bez względu na to, skąd pochodzi, gdzie mieszka, jakie są możliwości materialne jego rodziców - oznajmiła.
Zapewniła, że Rząd wywiążę się ze wszystkich zobowiązań, które zostały złożone przy przygotowaniu reformy. Wśród nich wymieniła m.in. wprowadzenie opieki medycznej w szkołach i wzrost wynagrodzeń nauczycieli.
- Każdy ma prawo do tego, aby zdobyć jak najlepsze wykształcenie, które będzie realizowało jego marzenia i wykorzystywało jego talenty - stwierdziła.
Podkreśliła, że największym kapitałem jest młodzież i dzieci.
- Naszym obowiązkiem jest inwestować w dzieci i młodzież. To jest największy kapitał Polski, którego nic nie zastąpi - powiedziała Premier Beata Szydło.
Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska dodała, że uczniowie są sercem polskiego systemu edukacji.
- Po bardzo dokładnych przygotowaniach, zaczynamy budowanie nowego systemu edukacji. Chcemy i będziemy wspierać szkołę, by stawała się coraz bardziej nowoczesna - powiedziała Minister Zalewska.