Darmowe szczepienia przeciwko HPV

- Nowotwory zbierają śmiertelne żniwo w Polsce. Wszędzie tam, gdzie można działać prewencyjnie to robimy to. Największym darem dla matki jest jej zdrowie, ale również zdrowie córki. Dlatego dziś wprowadzamy darmową, dobrowolną szczepionkę na raka szyjki macicy - oznajmił Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji w Warszawie.

Jak dodał, szczepionka na raka szyjki macicy jest wdrożona w krajach zachodnich, my robimy to teraz.

- Chcemy, aby w Polsce  była możliwość bezpłatnego korzystania z tej szczepionki. Kilka dni temu przedstawiałem program dla onkologii. Robimy wszystko, aby jak najbardziej położyć nacisk na prewencję i zapobieganie nowotworom. Każdego roku ponad 12 tys. kobiet walczy z rakiem szyjki macicy i ponad połowa kobiet przegrywa tę walkę. Dzięki temu, że wprowadzamy szczepionkę HPV, jako darmową, to jest duża szansa, że ten stan się zmieni. Przekazujemy duże środki z budżetu państwa na zdrowie. Zachęcam wszystkich do tego, aby skorzystać ze szczepionki HPV. Mamy dużą szansę na to, że kolejne pokolenia Polek nie będą musiały się mierzyć z rakiem szyjki macicy. Wszystkim matkom życzę wszystkiego dobrego! - powiedział.

- To jest dobry dzień z punktu widzenia prewencji nowotworowej. Poprzez szczepienia udało się w znacznym stopniu zredukować skalę zachorowań na wirusa HPV na świecie. Jest to bardzo poważne zagrożenie, dlatego chcemy mocno zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa oraz jego następstw w tym nowotworów. Od jutra można zapisywać się na bezpłatne szczepienie poprzez infolinię oraz IKP. Bardzo ważne jest także to, iż od jutra rusza kampania, aby spopularyzować oraz zapoznać się ze szczepieniem przeciwko HPV - zaświadczył Minister Zdrowia Adam Niedzielski.

- To co dzisiaj zostaje ogłoszone, iż szczepienie będą finansowane przez państwo jest bardzo ważne. My troszczymy się o rodzinę. Kobiety muszą być zdrowe – to one są bohaterkami, troszczą się o dzieci bardzo mocno każdego dnia. Zdrowie i dbanie o siebie jest najważniejsze. Żeby Polki mogły się cieszyć każdym dniem – potrzebne jest do tego zdrowie. Składam podziękowania, że robimy kolejny krok i poprzez wprowadzenie darmowej szczepionki przeciwko HPV możemy znacząco zapobiegać i hamować rozwój tego podstępnego wirusa - stwierdziła Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg.


Lista aktualności