- Dziś wchodzi w życie ustawa o budowie zapory na granicy polsko-białoruskiej. Będziemy się z Państwem spotykać regularnie, żeby przekazywać opinii publicznej informacje dotyczące tego strategicznego z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa przedsięwzięcia - powiedział Minister MSWiA Mariusz Kamiński podczas konferencji prasowej.
Dodał, że zapora jest niewątpliwie jednym z ważniejszych elementów zdecydowanego ograniczenia masowej nielegalnej migracji na teren naszego kraju.
- To rozwiązanie oparte o analizę tego, co dzieje się na świecie w tym zakresie. W kilkudziesięciu państwach są zapory graniczne, których celem jest ograniczenie skali masowej nielegalnej migracji. Zarówno Litwa, Łotwa, jak i Estonia zamierzają budować skuteczne zapory inżynieryjne - oznajmił.
Podkreślił, że „nasze państwo nie pozwoli na to, żeby przez Polskę wiódł jakikolwiek nielegalny szlak migracyjny do Europy”.
- Nie ma i nie będzie na to zgody. W każdy możliwy, dostępny i racjonalny sposób będziemy temu przeciwdziałać - stwierdził.
Poinformował, że zapora powstanie na długości ponad 180 km wzdłuż granicy z Białorusią na terenie Podlasia. Na Lubelszczyźnie mamy naturalną zaporę w postaci rzeki Bug i tam w inny sposób będziemy zabezpieczali naszą granicę.
- Będzie mierzyła 5,5 metra wysokości: 5 metrów to stalowe słupy, zwieńczone półmetrowym zwojem z drutu tak, aby nie można było przejść na druga stronę. Zastosujemy także nowoczesne, elektroniczne metody zarządzania granicą. Dodatkowo wzmocnimy naszą granicę nową grupą funkcjonariuszy. 750 nowych etatów dla Straży Granicznej zostanie przeznaczonych na wzmocnienie granicy wschodniej - powiedział.
Dodał, że celem jest to, żeby zapora powstała do końca I półrocza 2022 roku.