W kwestii polityki imigracyjnej i azylowej UE musimy myśleć perspektywicznie

W Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyła się konferencja pt. "Polityka imigracyjna i azylowa Unii Europejskiej: implikacje dla parlamentów krajów aspirujących do członkostwa" z udziałem przedstawicieli parlamentów tych krajów. Konferencję prowadził wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, Ryszard Czarnecki.

- W obliczu kryzysu, z jakim mierzy się obecnie Unia, trzeba pamiętać o krajach, które jako pierwsze zmagały się z gigantycznym napływem imigrantów. Tym krajom Unia jest winna pomoc i okazanie solidarności - mówił europoseł PiS,wskazując na rolę zwłaszcza Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii, Serbię oraz Turcję. - Współpraca z tymi krajami powinna obejmować w szczególności wzmacnianie instrumentów ochrony prawa, efektywne zarządzanie na granicach oraz zwalczanie nielegalnej imigracji i handlu ludźmi - dodał Czarnecki.

Wiceprzewodniczący PE zwrócił uwagę, iż kluczowe jest zapewnienie lepszej kontroli na granicach zewnętrznych UE. 

- Muszą być lepiej zarządzane i chronione, tak aby można było ocenić, kto może je przekroczyć, a kto nie - mówił polityk  PiS. Zdaniem Ryszarda Czarneckiego polityka zagraniczna UE, w kwestii procesu rozszerzenia i migracji musi być bardziej perspektywiczna, a nie tylko na zasadzie reakcji na wydarzenia, szczególnie w odniesieniu do krajów Bałkanów Zachodnich.

Lista aktualności