W związku z rozpoczynającym się już wkrótce szczytem państw NATO w Warszawie kierowana przez Tomasza Porębę brukselska fundacja New Direction przygotowała raport i konferencję poświęconą najważniejszym wyzwaniom w zakresie bezpieczeństwa i obrony. Głównymi prelegentami podczas wydarzenia byli zastępca sekretarza generalnego NATO Alexander Vershbow i Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz.
Uczestnicy konferencji wskazywali, że to nie Unia Europejska, ale właśnie NATO powinno być gwarantem bezpieczeństwa w Europie i musi być ono wspierane w każdy możliwy sposób, zarówno finansowo jak politycznie, przez państwa członkowskie.
Podczas konferencji zwracano także uwagę na potrzebę wzmacniania relacji transatlantyckich. przede wszystkim z USA, podkreślając, że jest to kluczowe dla skutecznego funkcjonowania Sojuszu.
Jak wskazywał Tomasz Poręba, prezes fundacji New Direction, Europa i NATO stają dziś wobec bezprecedensowych zagrożeń na wielu różnych frontach: wojen, ekspansji grup terrorystycznych, radykalizacji obywateli czy stosowanej przez Rosję wojny informacyjnej.
- Rosja ponownie próbuje odzyskiwać utracone wpływy i prestiż prowadząc coraz bardziej agresywną politykę. Jednocześnie Kreml próbuje odwrócić uwagę obywateli od pogarszającejsię sytuacji wewnętrznej w tym kraju. Kryzys na Bliskim Wschodzie i północnej Afryce, wojna w Syrii, konflikty w Jemenie i Libii - wszystko to doprowadziło do niespotykanej do tej pory fali migracji, która zalała Europę. Niemal każdy znaszych sąsiadów jest dotknięty otwartym lub zawieszonym konfliktem. Każdy boryka się z zagrożeniem terrorystycznym. Dlatego szczyt NATO odbywa się w bardzo właściwym momencie i powinien zostać wykorzystany jako okazja do podjęcia odpowiedniej, spójnej strategii działania w celu przeciwdziałania tym zagrożeniom - powiedział Poręba.
Uczestnicy konferencji wskazywali przede wszystkim na rolę Sojuszu w kontekście konfliktu na Ukrainie i rosyjskich działań w tym regionie. Podkreślali konieczność większego zaangażowania NATO m.in. poprzez wzmocnienie jego wschodniej flanki i zasadniczych zmian w zakresie jego funkcjonowania, które będą związane także ze zbliżającymi się zmianami w amerykańskiej administracji. Te zagadnienia zostały poruszone w specjalnym, dedykowanym temu wydarzeniu magazynie „New Direction”, w którym znalazły się publikacje m.in. Andersa Fogha Rasmussena, AntoniegoMacierewicza, Anny Fotygi i Petera Brooksa.
W swoim wystąpieniu szef MON Antoni Macierewicz odniósł się do polityki prowadzonej przez Rosję.
- Rosja jest krajem o zupełnie innej konstrukcji od krajów cywilizacji zachodniej - inaczej stawia i realizuje swoje cele. Żadne normy i wartości wypracowane poza jej obszarem niesą przez nią akceptowalne. (…) Rosja jest dziś największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa świata - mówił.
Europoseł PiS Anna Fotyga, przewodnicząca Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony PE wskazywała na zagrożenia znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie wschodniej flanki NATO.
- Od czasu wojny z Gruzją Rosja zmodernizowała różne rodzaje sił zbrojnych w bardzo szerokim zakresie - wskazywała przewodnicząca SEDE, wzywając do wspólnego zidentyfikowania i zdefiniowania zagrożeń i przeciwdziałania im.
Brytyjski Europoseł Geoffrey van Orden wskazywał na znaczenie relacji transatlantyckich dla budowania bezpieczeństwa na starym kontynencie.
- Musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, by przekonywać USA do zaangażowania w budowanie bezpieczeństwa w Europie - mówił van Orden. Europoseł zdecydowanie odrzucił pomysł wspólnej polityki bezpieczeństwa UE, wskazując, iż jest to konstrukcja pokrywająca się w znacznej mierze z NATO, co może powodować dublowanie zadań i kompetencji.