- Via Carpatia jest szansą dla regionu podkarpackiego, ale także dla całej Polski i Europy Środkowo-Wschodniej - powiedziała Premier Beata Szydło podczas konferencji „10 lat Deklaracji Łańcuckiej - Via Carpatia dziś, wyzwania na przyszłość” w Łańcucie. - Jest szlakiem, który ma niezwykle ważne i strategiczne znaczenie - dodała.
- Chcemy, by Europa Środkowo-Wschodnia otworzyła się na świat i rozwijała się, bo dobrze rozwinięta Europa Środkowo-Wschodnia to także gwarancja większego bezpieczeństwa tego rejonu. (…) Jestem przekonana, ze Via Carpatia będzie miała znaczenie strategiczne dla polityki europejski - mówiła Premier Szydło.
Minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk zaznaczył, że projekt Via Carpatia jest jednym z najważniejszych w Europie.
- Zależy nam na tym, by sprawa Via Carpatia była tematem żywym na forum krajowym oraz europejskim. Jest to jeden z najważniejszych projektów komunikacyjnych dla Polski i Europy - powiedział.
Na konferencji obecny był również Europoseł Tomasz Poręba.
- Droga Via Carpatia powinna być zapisana jako strategiczna w sieci dróg Unii Europejskiej. (…) Finansowanie tego projektu jest zapewnione. Mamy przychylność rządów krajów wokół Via Carpatia, Rady Europejskiej oraz Parlamentu Europejskiego. (…) Jestem przekonany, że droga Via Carpatia powstanie. Dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczyniają - zaznaczył.
- Projekt Via Carpatia w końcu stał się flagowym projektem polskiego rządu. Dla Polski to ogromne wyzwanie, ale i szansa na wyrównanie szans rozwojowych - powiedział Europoseł Poręba.
Premier Beata Szydło odwiedziła Zamek Lubomirskich i Potockich, złożyła wieniec pod pomnikiem upamiętniającym Ofiary Holocaustu i ich anonimowych Wspomożycieli oraz zapaliła znicz pod ścianą z listą nazwisk Polaków Ratujących Żydów na Podkarpaciu. Szefowa rządu zwiedziła również Muzeum Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów.