- Ustawa stoczniowa, którą przygotowało Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wejdzie w życie od 1 stycznia 2017 r. - powiedział Szef MGMiŻŚ Marek Gróbarczyk w Szczecinie na wspólnej konferencji z Ministrem Finansów Pawłem Szałamachą.
Minister Gróbarczyk przedstawił cele wprowadzenia ustawy stoczniowej.
- Ustawa stoczniowa służyć będzie m.in. aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych - oświadczył. Ustawa ma także zapewnić ramy prawne, organizacyjne i finansowe niezbędne dla wykreowania w Polsce działalności przemysłowej, naukowej i finansowej, ukierunkowanej na rozwój istniejących i stworzenie nowych polskich podmiotów gospodarczych posiadających zdolność zawierania i realizowania kontraktów na budowę statków morskich i śródlądowych, jak również na rozwój podmiotów przemysłów komplementarnych.
Minister Finansów Paweł Szałamacha podkreślił natomiast, jaką szansą dla wybrzeża jest projekt ustawy.
- Robimy pierwszy krok, by odwrócić negatywne wydarzenia, zmienić rzeczywistość gospodarczą polskiego wybrzeża. Przedstawiamy zręby projektu ustawy, która da szansę na odbudowę przemysłu stoczniowego - mówił.
Minister Szałamacha zapewnił o wsparciu resortu dla ustawy stoczniowej.
- Projekt ustawy stoczniowej tworzy ramy, pozwalające na odbudowę przemysłu okrętowego (...) Projekt ten ma wsparcie resortu finansów i przewiduje ułatwienia podatkowe w podatku dochodowym i VAT. (...) Zaangażowanie ludzi, ich pasja i ich wsparcie jest tutaj konieczne. My damy tę możliwość w postaci ułatwień podatkowych w podatku dochodowym, w podatku VAT-owskim, ale później konieczna jest właśnie rola tych czynników społecznych, biznesu, zaangażowanie całej społeczności - oświadczył Minister Szałamacha.