Poseł PiS Iwona Arent: Na dzisiejszym posiedzeniu Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej rozpatrywaliśmy wniosek skierowany do tej komisji przez Marszałka Sejmu, wstępny wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej Prezesa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Pana Macieja Świrskiego. Wszystkie opinie załączone przez Komisję, ale także dołączone do tego wniosku pokazują, że ten wniosek nie może być rozpatrzony w tej formie, ponieważ jest wiele braków formalnych, wiele wad.
Poseł PiS Krzysztof Szczucki: Ustawa o Trybunale Stanu bardzo precyzyjnie reguluje zasady postępowania z wnioskami o postawienie kogoś przed Trybunałem Stanu, pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej i w takiej procedurze znalazł się właśnie wniosek dotyczący pana przewodniczącego Macieja Świrskiego. Samo posiedzenie komisji jest zamknięte, dlatego nie możemy mówić o szczegółach dyskusji która toczyła się w trakcie posiedzenia, ale możemy powiedzieć o konkluzji. Zgodnie z tą konkluzją wniosek nie spełnia ustawowych wymagań, co oznacza, że Marszałek Sejmu powinien na podstawie opinii Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej przekazać ten wniosek do uzupełnienia jego autorom, posłom, którzy ten wniosek przedłożyli, co oznacza tak naprawdę, że trafi on ponownie do Marszałka Sejmu, o ile podejmie on taką decyzję. Nie wyobrażam sobie, żeby było inaczej.
Poseł PiS Anna Baluch: Działania, które widzimy, a między innymi pokazuje to ten wniosek złożony na Macieja Świrskiego, to są to działania stricte polityczne. Czekamy, kiedy obecny rząd Donalda Tuska zajmie się swoimi obietnicami i realizacją obietnic, a nie tylko zemstą polityczną i odsuwaniem ludzi, którzy za czasów Prawa i Sprawiedliwości pełnili określone funkcje.
Poseł PiS Paweł Szrot: Jeśli chodzi o merytoryczną wartość zarzutu wobec Prezesa Świrskiego, to nasza opinia jest jasna i konkretna. Traktujemy to jako atak polityczny, jako próbę wykorzystania Trybunału Stanu do pozbycia się urzędnika, który koalicji rządzącej Donalda Tuska nie odpowiada i będziemy się temu przeciwstawiać na gruncie i prawnym i merytorycznym.
Poseł PiS Marek Suski: Oczywiście mamy do czynienia z polityczną zemstą dlatego, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji stoi na straży ładu medialnego i po tym bezprawnym napadzie na media publiczne wyrażała opinie negatywne, podważając bezprawne działania obecnej ekipy 13 grudnia. Kolejnym krokiem jest prześladowanie Prezesa Świrskiego, jest planowany na czwartek wniosek o skierowanie kontroli Najwyższej Izby Kontroli, jak również innych organów, nie wiemy o co chodzi, być może będzie próba napuszczenia prokuratury albo jeszcze może jakichś wynajętych agencji ochrony, które służyły do tego, żeby pacyfikować polskie media publiczne.