Rada powinna być przejrzysta i w pełni odpowiedzialna przed obywatelami Unii za fundusze jej powierzone

W środę Parlament Europejski debatował nad absolutorium za rok 2014 dla Rady Europejskiej i Rady. Autorem sprawozdania w tej sprawie jest Ryszard Czarnecki, koordynator Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Komisji Kontroli Budżetowej (CONT).

„Powtarzające się dotychczas trudności w ramach procedur udzielania absolutorium, które wynikały z braku współpracy ze strony Rady doprowadziły do odmowy udzielenia sekretarzowi generalnemu Rady absolutorium z wykonania budżetu Rady na lata budżetowe 2009,2010, 2011, 2012 i 2013 oraz odroczenia decyzji dotyczącej udzielenia sekretarzowi generalnemu Rady absolutorium za rok budżetowy 2014” - przypomniał Ryszard Czarnecki.

Zdaniem wiceprzewodniczącego PE Rada powinna położyć znacznie większy nacisk na transparentność swojej działalności, ujawniając odpowiednie dokumenty, wprowadzając jasny system raportowania i zwiększając przejrzystość procesu negocjacji.

„Brak przejrzystości w odniesieniu do procesu legislacyjnego,negocjacji i spotkań w ramach Rady, rozmów trójstronnych i trilogów przede wszystkim narusza prawo obywateli Unii do informacji i przejrzystości i staje się powodem do niepokoju, że istnieje deficyt demokracji w instytucjach unijnych” - przekonywał Czarnecki. „Rada powinna być przejrzysta i w pełni odpowiedzialna przed obywatelami Unii za fundusze jej powierzone i powinna w dobrej wierze uczestniczyć w dorocznej procedurze udzielania absolutorium, tak jak inne  unijne instytucje” -podkreślił wiceprzewodniczący PE.

Ryszard Czarnecki wezwał również Radę do opracowania szczegółowych wytycznych antykorupcyjnych i dostarczenia informacji dotyczących procesu modernizacji administracyjnej.

 

Ryszard Czarnecki zaznaczył, że w dalszym ciągu Rada nie prowadzi dialogu z członkami Komisji Kontroli Budżetowej, o czym najdobitniej świadczy fakt, iż tylko trzy spośród dwudziestu siedmiu pytań przedłożonych Radzie przez członków Komisji Kontroli Budżetowej w odniesieniu do roku budżetowego 2014 otrzymało jasną odpowiedź w dokumentach przekazanych przez Radę w ramach procedury udzielania absolutorium.

„Musimy stanowczo powiedzieć, że brak współpracy ze strony Rady Europejskiej i Rady z organem udzielającym absolutorium stanowi poważne niewywiązanie się z zobowiązań ustanowionych w traktatach. Odpowiednie zainteresowane strony muszą podjąć niezbędne kroki w celu rozwiązania tego problemu bez dalszej zwłoki” - wezwał wiceprzewodniczący PE.

Lista aktualności