Poszerzymy dostęp do kwalifikacji na szczepienia

- Dzisiaj zostanie opublikowane rozporządzenie Ministra Zdrowia, dzięki któremu poszerzymy dostęp do szczepień i do kwalifikacji do szczepień dla szeregu nowych zawodów. To jeden z kroków w kierunku przyspieszania procesu szczepień i upraszczania procedur - poinformował Minister w KPRM Michał Dworczyk.

Przekazał, że dziś zostanie opublikowana uproszczona kwalifikacja - będzie ona polegała na wypełnieniu karty kwalifikacyjnej do szczepienia. W razie wątpliwości pacjent będzie kierowany do lekarza.

- Polska ma jeden z najniższych wskaźników utylizacji szczepionek w całej Europie. To zasługa osób, które prowadzą szczepienia, które dbają o preparaty i dobrze organizują proces szczepień - mówił.

Podziękował tym, którzy sprawnie realizują Narodowy Program Szczepień za ich pracę, poświęcenie.

- W ostatnich dniach samorządy, na prośbę rządu, za pośrednictwem wojewodów przesłały informacje o możliwości utworzenia nowych punktów szczepień - wpłynęło kilkaset propozycji z całej Polski. Dziękujemy samorządowcom za gotowość i zaangażowanie - mówił.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że przyśpieszenie szczepień jest jedyną odpowiedzią, żeby pandemię zwalczać.

- Sytuacja epidemiczna jest nadal trudna - dzisiejsze wyniki, ponad 28 tys. zakażeń i ponad 700 zgonów na to wskazują. Pandemia jest nadal realnym zagrożeniem. To, że widzimy spadki zachorowań nie oznacza, że najgorsze mamy za sobą - powiedział.

Sekretarz Stanu w KPRM Marek Zagórski przypomniał, że od 12 kwietnia rozpoczynają się zapisy na szczepienia osób urodzonych w 1962 roku, a każdego następnego dnia kolejny rocznik będzie dołączał do zapisów.

Lista aktualności