Polski Ład to ponad 34 mld euro dla polskiej wsi

- Polski Ład to ponad 34 mld euro dla polskiej wsi. Będzie to bezpośrednie wsparcie dla polskiego rolnika - to wyrównywanie dopłat, to rozwój polskiej wsi, ale także program wsparcia polskiej kultury czy wiejskiej tradycji - powiedział Premier Mateusz Morawiecki podczas debaty w Balicach dotyczącej polskiego rolnictwa.

Zapowiedział kontynuację dofinansowania Kół Gospodyń Wiejskich oraz zmian w rolniczym handlu detalicznym, dodatkowe środki mają otrzymać też Ochotnicze Straże Pożarne.

- Polska wieś to nie tylko rozsadnik polskiej kultury, to nie tylko depozytariusz polskiej kultury, polskiej wiary, ale polska wieś jest również rozsadnikiem nowoczesności - mówił.

Podkreślił, że Prawo i Sprawiedliwość bardzo szybko zrozumiało potrzeby polskiej wsi i od początku tego wieku środowisko PiS jest wyrazicielem tych najgłębszych potrzeb polskiego rolnictwa.

- To my zużywamy kilkakrotnie mniej pestycydów, a więc jesteśmy dużo bardziej ekologiczni i dlatego jestem przekonany, że Komisja Europejska musi się przyjrzeć tej tak naprawdę produkcji przemysłowej, która w sposób nieuprawniony korzysta z przewag konkurencyjnych względem naszych rolników - przekonywał.

Zapowiedział, że po raz kolejny zostaną zwiększone środki na dopłaty do paliwa dla rolników ze 100 zł na 110 zł i będzie to od 1 stycznia 2022.

- Prawie 100 proc. polskich rolników skorzysta z naszej ustawy o rodzinnych gospodarstwach rolnych. To nowe rozwiązanie dla polskiego rolnika. Stawiamy na rozwój terenów wiejskich - dodał Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda.


Lista aktualności