- Polski Ład to program społeczno- gospodarczy, jest on odpowiedzią na kryzys COVID19. Wiąże się z wychodzeniem z osłabienia gospodarczego, które spowodowała pandemia - powiedział Wiceminister Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska podczas debaty Polski Ład w Mysłowicach.
Zaznaczył, że Polska jest w znakomitej sytuacji na tle Europy, w tym na tle państw UE, ponieważ mamy najniższe bezrobocie oraz zachowaliśmy wzrost gospodarczy.
- Polski Ład to kontynuacja Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju. To przemyślne działania programowe, które mają poprowadzić Polskę w najbliższym dziesięcioleciu do osiągnięcia jeszcze lepszej pozycji rozwojowej - wskazywał.
Podkreślał, że Polski Ład to wielka szansa, aby podnieść poziom bezpieczeństwa, komfortu, zamożności polskiego społeczeństwa oraz to świadome i planowe działanie, które zmierza do zbudowania polskiego państwa dobrobytu.
- Efektem pracy Ministerstwa Klimatu jest Polityka Energetyczna Polski to strategiczny dokument przyjęty przez Radę Ministrów, opiera się on na 3 filarach zbieżnych z Polskim Ładem, to przede wszystkim sprawiedliwa transformacja - mówił.
Oznajmił, że transformacja energetyczna będzie wymagała od nas głębokich zmian, dlatego powinna być prowadzona w sposób sprawiedliwy i zrównoważony, z uwzględnieniem lokalnych uwarunkowań i specyfiki poszczególnych regionów.
- W 2040 r. ponad połowę mocy zainstalowanych będą stanowić źródła zeroemisyjne. Szczególną rolę w tym procesie odegra wdrożenie do polskiego systemu elektroenergetycznej morskiej energetyki wiatrowej - wyraził przekonanie.
Przypomniał, że rząd Zjednoczonej Prawicy od 2015 roku podejmuje zdecydowane działania, które służą rozwojowi odnawialnych źródeł energii.
- Naszym priorytetem jest poprawa jakości powietrza. Podejmujemy intensywne działania, realizujemy m. in. program Czyste Powietrze, który umożliwia zwiększenie efektywności energetycznej budynków jednorodzinnych - mówił.
Poinformował, że jedną z inicjatyw przewidzianych w ramach Polskiego Ładu jest rozwój technologii wodorowych, a inwestycje pozwolą m. in. na rozwój krajowego przemysłu, rozwój wyspecjalizowanych kompetencji kadrowych czy nowe miejsca pracy.