- Prezentujemy projekt ważnej ustawy, którą przygotowaliśmy wspólnie z panem Posłem Januszem Kowalskim, a który zostanie przez nasz klub w najbliższym czasie złożony i mamy nadzieję będzie rozpatrzony nie tylko pozytywnie, ale też pilnie przez Sejm, że pan Marszałek Hołownia tym razem nie skorzysta ze swojej zamrażarki, tylko pozwoli procedować ten projekt. Projekt jest skierowany do tych Polaków, którzy chcą oszczędzać i chcą inwestować. My, jako Prawo i Sprawiedliwość zawsze byliśmy tą partią, która podkreślała wagę polskiej własności w gospodarce. Wychodząc z założenia, że im więcej własności, tym więcej wolności. Jeśli Polacy mają być narodem wolnym, muszą również być narodem, który posiada swoją własność.
Polska własność w gospodarce to wielka sprawa, która buduje naszą niezależność, buduje naszą suwerenność. Dlatego zawsze byliśmy przeciwko wyprzedaży majątku narodowego i dlatego też podkreślaliśmy konieczność odzyskiwania ważnych polskich firm, sprzedanych w czasach rządów liberałów zagranicznym koncernom. Chcemy zachęcić Polaków do tego, aby inwestowali swoje pieniądze w polskie firmy notowane na giełdzie papierów wartościowych. Polacy, jak podaje Narodowy Bank Polski, mają oszczędności ulokowane na rachunkach bankowych w wysokości około 1 bln 250 mld zł, w tym aż 775 mld zł to są pieniądze, które są odłożone na rachunkach bieżących, czyli można powiedzieć takie pieniądze, które nie pracują, które nie są oszczędnościami w stricte tego słowa znaczeniu, tylko są bieżącymi rachunkami na bieżące wydatki.
Dzisiaj, jeśli Polacy inwestują to głównie w nieruchomości, co z kolei powoduje bardzo złe trendy na tym rynku i powoduje wzrost cen. Chcemy zachęcić do inwestowania na giełdzie. Chcemy zachęcić do tego, żeby te pieniądze pracowały na rzecz polskiej gospodarki na rzecz polskich firm, na rzecz inwestycji, które te firmy mogłyby wykonywać - powiedział Poseł PiS Jacek Sasin.
- Pan Premier Jacek Sasin w sposób profesjonalny nadzorował Giełdę Papierów Wartościowych oraz inne spółki z akcjonariatem Skarbu Państwa, które za czasów rządów Zjednoczonej Prawicy rosły. Rosły na giełdzie, pomnażały majątek milionów Polaków. Dziś jako członkowie Sejmowej Komisji Finansów Publicznych proponujemy pewnego rodzaju ponadpolityczną zgodę nad rozwiązaniem, które ma zachęcić do inwestowania na giełdzie papierów wartościowych.
Rozwiązanie, które proponujemy, zwiększy atrakcyjność inwestowania na giełdzie papierów wartościowych. To, co proponuje Prawo Sprawiedliwość do tej podatkowej dyskusji nad rozwiązaniami ustawy o podatku dochodowym, to są trzy pozytywne rozwiązania. Po pierwsze zrealizowanie takiego postulatu, aby dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych na giełdzie papierów wartościowych i dochody z dywidend były podatkowo traktowane tak samo. Drugie rozwiązanie, bardzo ważne podatkowo, które funkcjonuje w Niemczech, Lost Carry Back, to rozwiązanie, które zachęca do długoterminowego oszczędzania, które powoduje, że stratę z opłatnej sprzedaży akcji na giełdzie papierów wartościowych można rozliczyć w taki sposób, że pomniejszy podatek zapłacony w roku wcześniejszym. Trzecie rozwiązanie to jest rozliczanie w czasookresie pięciu lat realnego, a nie nominalnego zysku z inwestowania na giełdzie papierów wartościowych - powiedział Poseł KP PiS Janusz Kowalski.