- Prawo i Sprawiedliwość podjęło wiele działań, aby bezpieczeństwo w ruchu drogowym znacząco poprawić. Ten temat zawsze dla Polski był tematem problemowym, jeżeli chodzi o statystykę. Ostatnie dekady to szorowanie w ogonie państw, gdzie statystyka pokazywała, że nasze drogi są bardzo niebezpieczne. Statystyka wypadków, ofiar śmiertelnych, a także rannych była dla nas naprawdę niekorzystna. Dlatego my jako Ministerstwo Infrastruktury, ale generalnie cały rząd, który odpowiadał za tę sferę, wprowadziliśmy wiele działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Naszymi wysiłkami były po pierwsze inwestycje drogowe, bardzo szerokie, bardzo intensywne i bardzo ekspansywne. Nie szczędziliśmy środków finansowych na to, żeby wydawać miliardy złotych na poprawę polskiej infrastruktury drogowej. Realizowaliśmy duże programy, tak jak Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych. W ramach tego programu cały czas budowane są drogi szybkiego ruchu, autostrady i drogi ekspresowe. Polska w tej chwili jest na piątym miejscu, jeżeli chodzi o sieć dróg szybkiego ruchu w odniesieniu do wszystkich państw Unii Europejskiej, także ten postęp, jeżeli chodzi o jakość tej infrastruktury, jest widoczny gołym okiem, te inwestycje dzięki naszym decyzjom realizowane są we wszystkich regionach naszego kraju. Nie ma województw wykluczonych, bo i na wschodzie Polski takie inwestycje jak Via Carpatia są z powodzeniem realizowane.
Inny program to program budowy stu obwodnic w ramach którego wyznaczyliśmy do Realizacji 100 obwodnic większych miast takich, jak na przykład Kalisz, ale i mniejszych miasteczek, a nawet wsi, aby zniwelować wąskie gardła i poprawić przepustowość dróg krajowych. Wprowadziliśmy program bezpiecznej infrastruktury drogowej, w ramach którego koncentrowaliśmy się na doświetleniach przejść dla pieszych na drogach krajowych. Zmasowane inwestycje drogowe to był ten znak rozpoznawczy rządu Prawa i Sprawiedliwości.
Drugim komponentem naszych rządów były dobre przepisy prawa dot. bezpieczeństwa na drodze. W naszym czasie, wtedy kiedy rządziliśmy, przeprowadziliśmy bardzo ważne zmiany prawne. Uchwaliliśmy ustawę, w ramach której wyznaczyliśmy korytarz życia, tak, aby służby ratunkowe mogły szybciej dojechać do miejsca wypadku. Ustaliliśmy formułę jazdy na suwak, tak aby zwiększyć przepustowość wtedy, kiedy występują lokalne zawężenia. Również przeprowadziliśmy ustawę, w ramach której nadaliśmy pierwszeństwo pieszemu wchodzącemu na przejście dla pieszych. W ramach tej samej ustawy ujednoliciliśmy prędkość w obszarze zabudowanym. No i trzeci obszar, obszar edukacji, obszar profilaktyki, prewencji, obszar działań społecznych. Tutaj też mamy duże osiągnięcia. Praktycznie co roku jako Ministerstwo Infrastruktury, jako Krajowa Rada Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym realizowaliśmy wielkie kampanie.
Widzimy, że obecny rząd nie podejmuje żadnych działań dot. bezpieczeństwa na drodze. Nic się nie dzieje. No i właśnie widać to w tej niekorzystnej statystyce, widać to w tych dramatycznych zdarzeniach, które mają miejsce w ostatnim czasie. My chcemy wymóc na polskim rządzie reakcję. Wreszcie wzięcie się do roboty. Polska do 2023 roku osiągnęła bardzo wiele i uważamy, że ten trend bardzo dobrej zmiany na polskich drogach powinien być utrzymany. Tego wymagamy od obecnego rządu Donalda Tuska, a przede wszystkim od Ministerstwa Infrastruktury - powiedział Poseł PiS Rafał Weber.
- Statystyki są bardzo niepokojące. O 12% wzrosła liczba śmiertelnych ofiar wypadków w tym roku, o 10% wzrosła liczba wypadków, a o 9% liczba osób rannych. Samych kolizji jest o ponad 17 tysięcy więcej, czyli widzimy, że bezpieczeństwo na polskich drogach uległo znacznemu pogorszeniu. Warto więc zadać pytanie, czy Premier Donald Tusk daje zielone światło piratom drogowym, bo przypomnijmy, że pan Donald Tusk w 2021 roku był takim piratem drogowym, przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o ponad 50 km na godzinę, co skutkowało zatrzymaniem mu na trzy miesiące prawa jazdy.
Zbliża się długi weekend. Apelujemy do kierowców o zdjęcie nogi z gazu, o to, aby nie śpieszyli się, aby bezpiecznie mogli dotrzeć do celu. Odpoczywajmy w trakcie podróży, nie śpieszmy się, przestrzegajmy przepisów ruchu drogowego, bądźmy życzliwi dla innych kierowców. To na pewno przyczyni się do tego, że będziemy mogli bezpiecznie wyjechać na ten długi weekend i bezpiecznie z niego wrócić. Dodatkowo mam nadzieję, że zarówno Policja, jak i Inspekcja Transportu Drogowego będzie jednak prowadziła kontrole mobilne na drogach, że nie będzie tak jak w poprzedni długi weekend, kiedy samochody pościgowe Inspekcji Transportu Drogowego stały w garażach i nie jeździły - powiedział Alvin Gajadhur.