Jako jedyna partia mamy dziś w Polsce program - krajowy i europejski

- Tegoroczne wybory zdecydują o tym, w jakim kierunku będzie zmierzać Polska przez kolejne lata. Nasza Nowa Piątka PiS to propozycje, które pokazują, jak z dobrej koniunktury i przede wszystkim dobrych rządów mogą czerpać te grupy społeczne, które za rządów tych, którzy dziś tworzą Koalicję Europejską, były wykluczone - powiedział Minister MSWiA Paweł Szefernaker w rozmowie z Rzeczpospolitą.

Minister Joachim Brudziński nie jest bardziej potrzebny w Polsce?

Joachim Brudziński, pełniąc funkcję ministra spraw wewnętrznych, zdobył unikalne doświadczenie związane z nadzorem nad służbami mundurowymi, dbającymi o bezpieczeństwo wewnętrzne państwa, ale także strzegącymi granic zewnętrznych Unii Europejskiej.

Na czym ma polegać jego bycie wartością dodaną w PE?

Uważam, że to duża wartość dla instytucji europejskich, które dziś decydują o bezpieczeństwie Europejczyków. Poza tym start w tych wyborach wiceprezesów Prawa i Sprawiedliwości Beaty Szydło i Joachima Brudzińskiego to niewątpliwie duże wzmocnienie polityczne naszej delegacji w PE. W rządzie mamy długą ławkę i jestem przekonany, że kolejny minister godnie zastąpi obecnego. Fakt, że minister Brudziński będzie pracował w PE, nie oznacza, że przestanie być aktywny w polityce krajowej.

Dlaczego przed wyborami do PE proponujecie „piątkę Kaczyńskiego", mówicie o kwestiach LGBT, a nie propozycjach europejskich?

Powtórzę, tegoroczne wybory zdecydują o tym, w jakim kierunku będzie zmierzać Polska przez kolejne lata. Nasza „piątka" to propozycje, które pokazują, jak z dobrej koniunktury i przede wszystkim dobrych rządów mogą czerpać te grupy społeczne, które za rządów tych, którzy dziś tworzą Koalicję Europejską, były wykluczone. Proszę nie zapominać, że na ostatniej konwencji w Rzeszowie przedstawiliśmy 12-punktową deklarację europejską, z którą idziemy do wyborów europejskich. Jako jedyna partia mamy dziś w Polsce program polityczny zarówno ten krajowy, jak i europejski. Proszę nie zapominać, że każdy z kandydatów z danego okręgu przedstawi też propozycje dla regionu, z którego startuje.

Co PiS konkretnie proponuje Polakom przed wyborami do PE?

Nasze środowisko polityczne od zawsze proponowało Europę, w której jest potrzeba powrotu do wartości, które legły u podstaw Wspólnoty Europejskiej. Mówię tu o Europie ojczyzn, które mają dużą swobodę w podejmowaniu decyzji dotyczących ich spraw wewnętrznych. W Europie rządzonej dziś m.in. przez grupę polityczną, w której jest PO i PSL, zbyt wiele spraw narzucanych jest centralnie z Brukseli. Prezentując swój program, jesteśmy wiarygodni i mamy w ostatnim czasie na polu europejskim znaczące sukcesy. Przypomnę, że dziś funkcjonujący model migracyjny w UE to ten, który został przedstawiony przez polski rząd po przejęciu władzy przez PiS, we współpracy z państwami Grupy Wyszehradzkiej. Wiele konkretnych propozycji zapisaliśmy w Deklaracji Europejskiej, a kolejne będą przedstawiane w toku kampanii.

Zapraszamy do przeczytania całego wywiadu z Wiceministrem MSWiA Pawłem Szefernakerem.

Lista aktualności