Instytut Pamięci Narodowej stanie na straży polskiej polityki historycznej. Przyjęta głosami posłów Prawa i Sprawiedliwości nowelizacja ustawy o IPN wzmocni pozycję Instytutu, który będzie główną instytucją polityki historycznej państwa.
- Ustawa ma usprawnić działalność Instytutu. (…) Chcemy zdynamizować prace IPN, aby Instytut znów stał się instytucją cieszącą się powszechnym szacunkiem i autorytetem – powiedział przewodniczący Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość Ryszard Terlecki.
Ustawa umożliwi usprawnienie i zdynamizowanie działania Instytutu Pamięci Narodowej. Nowe ukształtowanie funkcji badawczych i edukacyjnych Instytutu pozwoli na rozwój wychowania młodzieży w idei patriotyzmu i poszanowania dla Ojczyzny, a także przeciwdziałanie rozpowszechnianiu w kraju i za granicą publikacji o nieprawdziwych treściach historycznych zniesławiających Rzeczpospolitą Polską.
Ustawa przewiduje przede wszystkim uregulowanie spraw związanych z prowadzeniem przez Instytut prac mających na celu odnalezienie miejsc spoczynku osób, które straciły życie wskutek walki z narzuconym systemem totalitarnym i zapewnienie godnego ponownego pochówku narodowych bohaterów.
Zaproponowana przez posłów Prawa i Sprawiedliwości ustawa poszerza także zakres badań, prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej. Do jego zadań badawczych i edukacyjnych projekt zalicza m.in. upowszechnianie w kraju i za granicą stanowisk i opinii dotyczących najważniejszych dla narodu polskiego wydarzeń historycznych.
Zgodnie z zapisami przyjętej ustaw przewidziano likwidację w ciągu 12 miesięcy wyodrębnionego zbioru zastrzeżonego znajdującego się w archiwum Instytutu.
Zmiany organizacyjne Instytutu będą polegały w szczególności na utworzeniu nowych komórek organizacyjnych – Biura Ochrony Miejsc Pamięci Narodowej, Biura Poszukiwań i Identyfikacji, Biura Badań Historycznych oraz Biura Edukacji Narodowej.