Forum Kalinowskiego - konferencja poświęcona sytuacji na Białorusi

Anna Fotyga uczestniczyła w Forum Kalinowskiego - konferencji poświęconej sytuacji na Białorusi. Mówiła, że Konferencja Kalinowskiego pełna jest symboli. Jednym z nich jest rocznica paktu Ribbentrop - Mołotow, która przypomina o najczarniejszym czasie historii naszego regionu, który jednak udało się pokonać. 

- Państwo po państwie, naród po narodzie, osiągnęliśmy wolność - powiedziała. Stwierdziła, że po 26 latach autorytarnych rządów Łukaszenki, stosowania ogromnej przemocy ze strony władzy, po latach upokorzeń i tortur społeczeństwo białoruskie ma dosyć. 

- Jestem przekonana, że ta pokojowa rewolucja wcześniej czy później, mimo zimnych kalkulacji tych, którym nie na rękę jest silna i niezależna Białoruś, przyniesie efekty. Białoruś dołączy do rodziny wolnych narodów, prowadzących swoje własne, niezależne polityki pod rządami prawa - podkreśliła. Była szefowa MSZ zapewniła, że gracze tacy jak Rosja czy Chiny nie są w stanie zatrzymać procesu demokratyzacji.

Wyraziła szacunek dla wkładu kobiet w protesty. Odwołując się do historii, wspomniała kobiety w Polsce czy Litwie, które dzielnie stawiały opór wobec rosyjskiego zaborcy, kiedy po kolejnych powstaniach, egzekucjach, czy zsyłek powstańców na Syberię, kobiety nie bały się wspierać swoich mężów, ojców czy braci, były w stanie nie tylko wychowywać w duchu patriotycznym dzieci, ale i utrzymywać rodzinę, prowadziły różne formy protestów. 

- Ta siła kobiet, pełna godności, jest widoczna też dziś na Białorusi. Kobiety walczą przeciwko brutalnemu reżimowi - mówiła. 

Polska polityk zauważyła, że w Polsce także nikt nie był przekonany o możliwości upadku komunizmu, jednak przy pomocy wolnego świata i dzięki ogromnej solidarności udało się tego dokonać. 

- Jestem przekonana, ze na Białorusi skończy się tak samo - zapewniła.

- Niecały rok temu upamiętniliśmy Konstantego Kalinowskiego, przywódcy powstania styczniowego na dawnych ziemiach Wielkiego Księstwa Litewskiego. Naszego wspólnego bohatera godnie żegnali prezydenci Polski i Litwy. Widzieliśmy morze flag: litewskich, polskich, ale przede wszystkim białoruskich. Sądzę, że tamto wydarzenie, osoba Kalinowskiego, w znaczącym stopniu wpłynęły na dzisiejszą postawę Białorusinów, którzy odnaleźli dumę i odwagę, protestując przeciwko sfałszowanym wyborom - zaznaczyła Anna Fotyga. Jej zdaniem, to nie przypadek, iż reżim Łukaszenki za bohatera uznaje Michaiła Murawjowa, krwawego pacyfikatora powstania styczniowego. 

- Na Białorusi brutalnie pacyfikuje się uczestników pokojowych, słusznych protestów.  Umiędzynarodowienie tej sprawy, stanie po stronie ofiar, jest naszym obowiązkiem. Wsparcie państw regionu demokratycznych instytucji europejskich, ale też wsparcie transatlantyckie, są niezmiernie ważne - zaznaczyła.

- Ogromnie dziękuję za możliwość uczestnictwa w konferencji noszącej imię Konstantego Kalinowskiego bohatera trzech narodów - polskiego, litewskiego i białoruskiego. Jego pogrzeb w Wilnie rok temu był manifestacją naszych korzeni, naszej wspólnej historii, był uwerturą tego, co dziś widzimy na Białorusi. Nie jest przypadkiem, iż rok temu przywódcę powstania styczniowego na tych terenach żegnało morze biało-czerwono-białych flag, które widzimy dzisiaj na ulicach miast i miasteczek na całej Białorusi. My Polacy, Litwini, ale także inni obecni dzisiaj politycy, naukowcy czy eksperci ze Stanów Zjednoczonych, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Szwecji, żyjemy w wolnych krajach. Chcemy jednak, by również nasi sąsiedzi mogli się cieszyć wolnością. Jest nią demokracja, ale również niezależność, możliwość zarządzania własnym krajem zgodnie z oczekiwaniami społeczeństwa. I tego z całego serca życzymy Białorusi - mówiła.

Europosłanka poinformowała, że jutro wręczy nagrodę prometejska im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, byłemu prezydentowi Litwy, Valdasowi Adamkusowi. 

- Relacje prezydentów Adamkusa i Kaczyńskiego, to złote czasy współpracy Polski i Litwy i mam nadzieję, że rok po roku, będziemy widzieć coraz ściślejszą współpracę naszych krajów, która przyniesie świetne rezultaty nie tylko dla nas, ale także dla naszych sąsiadów - podsumowała.

Forum Kalinowskiego to okrągły stół o charakterze transatlantyckim, skupiający polityków, ekspertów i przedstawicieli białoruskiej opozycji demokratycznej. Weźmie w nim udział m.in. zastępca sekretarza stanu Stephen Biegun czy rosyjski opozycjonista Vladimir Kara-Murza. Podczas konferencji omówiona zostanie strategia przeciwdziałania rosyjskiej agresji w regionie oraz możliwości europejskiego i amerykańskiego wsparcia budzącej się białoruskiej demokracji. Forum jest organizowane przy wsparciu Grupy EKR.

Lista aktualności