- Dzisiaj przedstawimy najbardziej radykalny plan odejścia od rosyjskich węglowodorów. Nasze podejście jest potrzebne, aby doszło do otrzeźwienia w Europie. Od lat przekonywaliśmy o tym, że Putin posługuje się gazem, jako narzędziem szantażu. Wzywamy wszystkich europejskich przywódców, aby zabrali Rosji narzędzia do wojny, jakimi są węglowodory. Narzędzia, którymi szantażują całą Unię Europejską - powiedział Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej, w której uczestniczyła także Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa oraz Prezes PKN ORLEN Daniel Obajtek.
Zaznaczył, że musimy pilnować by zmiana świadomości, która nastąpiła na Zachodzie nie przeszła do bierności.
- Nasz plan derusyfikacji węglowodorów, to plan odejścia od węgla po wielu wezwaniach Komisji Europejskiej, ale wbrew zasadom, które są tam ustalone. Mam nadzieje, że cała klasa polityczna i wszystkie media poprą nasz plan odejścia od rosyjskiego węgla w sposób patriotyczny. Rada Ministrów przyjęła stosowną ustawę, która w najbliższym czasie będzie procedowana przez Parlament. Najpóźniej do maja nałożymy całkowite embargo na rosyjski węgiel. Natomiast 90% ropy na polskim rynku jest z Rosji. Od 2015/2016r. nastąpił proces derusyfikacji tego surowca dzięki PKN ORLEN. Do końca tego roku odejdziemy od rosyjskiej ropy - poinformował.
Jak dodał, w sprawie rosyjskiego gazu byliśmy najbardziej przewidujący, już od pierwszej kadencji PiS.
- Przypomnę, że z inicjatywy Prezydenta Lecha Kaczyńskiego mamy gazoport Świnoujście, a od 2016r. budujemy Gazociąg Bałtycki. W tym roku całkowicie uniezależnimy się od rosyjskiego gazu. Polska zaprezentowała bardzo realny plan derusyfikacji rosyjskich węglowodorów, ale są państwa Unii Europejskiej, które nie robią sobie nic z toczącej się wojny na Ukrainie i rosyjskiej agresji. Wzywam Komisję Europejską, aby ustanowiła podatek od rosyjskich węglowodorów, by ceny były jednolite dla całej Europy. Niestety, mimo naszych ostrzeżeń, Zachód dawał Putinowi swoje pieniądze na budowanie rosyjskiej machiny wojennej - oświadczył.
Podstawową zmianą w polityce energetyki będzie dodanie filaru jakim jest suwerenność - powiedziała Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa.
- Jesteśmy do tego gotowi i był to nasz priorytet od 2015 roku. Polska konsekwentnie realizuje plan, uniezależniania się od surowców rosyjskich. Poprzez projekt BalticPipe, połączenie sił polsko-litewskich oraz polsko-słowackich możemy powiedzieć, że jesteśmy przygotowani na pełną niezależność od rosyjskiego gazu. Konsekwentnie działamy w tym kierunku. W sytuacji jakiegokolwiek kryzysu jesteśmy zabezpieczeni poprzez magazynowanie gazu. W innych krajach wynosi to ok. 20%, u nas - 60%. Dzięki temu jesteśmy zabezpieczeni na każdą kryzysową sytuację - oznajamiła.