29.12.2020
Uroczystość wręczenia aktów nadania statusu miasta

– Bardzo się cieszę, że w wielu przypadkach nadania praw miejskich nowym miejscowościom, udało się naprawić błędy przeszłości i krzywdy historii. W kilku przypadkach jest to przywrócenie praw miejskich, odebrane jeszcze po powstaniu styczniowym – powiedział Premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości wręczenia aktów nadania statusu miasta.

Dodał, że ?historia, tradycje, aspiracje i charakter urbanistyczny powinny decydować, jaki ma być status miejscowości i jakie mają być wraz z nim perspektywy?.

– Cieszę się, że wraz z tą zmianą statusu miejscowości nadany zostanie pewien impuls rozwojowy. Charakter tych miejscowości był przecież miejski niezależnie od liczby mieszkańców – mówił.

Wyraził głęboką nadzieję, że do nowych miast, wraz z nadaniem praw miejskich, przyjdą nowe inwestycje i lepsze perspektywy dla mieszkańców.

– Nadanie praw miejskich odbywa się na podstawie wniosków, szerokich konsultacji i analiz – przypomniał Wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker dodając, że od 1 stycznia 2021 r. na mapie administracyjnej Polski będziemy mieć 10 nowych miast.

Podkreślił, że nadanie praw miejskich to nowe możliwości.

– Składam wszystkim mieszkańcom nowych miast serdeczne gratulacje i życzę dalszej determinacji w rozwoju – powiedział.

Przeczytaj również

„Samorząd przyszłości”. Debata programowa PiS: Powrót do wielkich inwestycji i rozwój każdej gminy

9 maja odbyła się kolejna debata z cyklu „Myśląc Polska – Alternatywa 2.0”, zatytułowana „Samorząd przyszłości”. Liderzy Prawa i Sprawiedliwości przedstawili program zrównoważonego rozwoju kraju, ostro krytykując powrót obecnych władz...