12.09.2019
Szczyt V4 i Państw Bałkanów Zachodnich

– Nie byłoby takiego sukcesu, gdybyśmy nie działali razem. Jako grupa V4 mamy nie jednego, a dwóch wiceprzewodniczących. Cieszę się że nasi partnerzy w UE będą mieli silną reprezentację odpowiadającą za bardzo ważne obszary – mówił Premier Mateusz Morawiecki w Pradze podczas spotkania Szefów Rządów Państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Państw Bałkanów Zachodnich.

Dodał, że wszystkie kraje V4 mówią jednym głosem w sprawie przyszłych Wieloletnich Ram Finansowych UE, finansowania polityki strukturalnej, czy polityki rolnej.

– Podczas spotkania mówiliśmy także o Brexicie. Staramy się znaleźć kompromis, by nie doprowadzić do gwałtownego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE – poinformował.

Zaznaczył, że państwa Grupy Wyszehradzkiej zgadzają się, iż potrzebne jest wskazanie nowych źródeł finansowania unijnego budżetu, w tym podatek cyfrowy, które zapewnią fundusze na sprawy związane z innowacjami czy polityką obronną.

Podkreślił, iż na spotkaniu poruszono temat polityki klimatycznej.

– W sprawie polityki klimatycznej nasza perspektywa musi być uwzględniana. Polska nie miała po II wojnie światowej możliwości zbudowania swojego systemu energetycznego inaczej niż w oparciu o węgiel i dziś musimy zapewnić bezpieczeństwo energetyczne wszystkim Polakom – powiedział.

Przeczytaj również

„Samorząd przyszłości”. Debata programowa PiS: Powrót do wielkich inwestycji i rozwój każdej gminy

9 maja odbyła się kolejna debata z cyklu „Myśląc Polska – Alternatywa 2.0”, zatytułowana „Samorząd przyszłości”. Liderzy Prawa i Sprawiedliwości przedstawili program zrównoważonego rozwoju kraju, ostro krytykując powrót obecnych władz...