14.06.2017
Składamy dziś hołd Bohaterom czasu zagłady

– Dzisiejszy dzień przypomina nam o tragicznej części historii naszej Ojczyzny. O ludziach, którzy stali się świadkami metodycznie zaplanowanego ludobójstwa i upadku społeczeństwa – powiedziała Premier Beata Szydło podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

Przypomniała, jak ważne jest przekazywanie prawdy o tych tragicznych wydarzeniach.

– Pamiętamy o ofiarności Polaków, których poświęcenie przywracało wiarę w społeczeństwo. W mrocznych czasach nie brakowało ludzi dobrej woli. Składamy hołd Bohaterom czasu zagłady, niech trwają w naszej pamięci – oznajmiła.

Podkreśliła, że Polska zawsze sprzeciwiała się systemom totalitarnym i nigdy z nimi nie współpracowała.

– Ten wstrząsający proceder na zawsze pozostawi piętno w historii świata. Do nas należy przypominanie kto był katem, a kto ofiarą – stwierdziła.

Wicepremier Piotr Gliński dodał, że obecność na terenie byłego obozu Auschwitz-Birkenau to dowód na to, jak ważne są pamięć i historia.

– Naszym obowiązkiem jest pamięć i jej instytucjonalizowanie, a dojrzała wspólnota narodowa cechuje się tym, że pamięta o dramatach – powiedział Wicepremier Gliński.

Przeczytaj również

Oświadczenie

Pani Beata Bieniek-Wiera, zasiadająca w Radzie Nadzorczej Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. w Bytomiu (spółce Skarbu Państwa), została ujęta na „Liście kolesi” publikowanej na stronie kolesie.pl. Oświadczamy, że nie są nam...