22.01.2018
Powstanie Styczniowe było aktem odwagi

– Przywołując pamięć o Powstaniu Styczniowym można było odbudować niepodległy kraj. W tamtym pamiętnym roku, 155 lat temu, powstanie było w prawdzie aktem desperacji, odwagi, ale nie było aktem szaleństwa – powiedział Premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości upamiętniających 155. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.

Dodał, że mieszkańcy tamtej Polski zdali egzamin z patriotyzmu i z polskości.

– Gdzie miała odbywać się walka o niepodległą Polskę, jak nie na tych ziemiach? Nie można było nie walczyć o Polskę po tamtej ofierze życia, która została złożona ojczyźnie – oznajmił.

Podkreślił, że gdyby nie bohaterowie Powstania Styczniowego, nie byłoby nas dzisiaj.

– Ich walka była wielkim zobowiązaniem. Dziś walka o lepszą Polskę, bardziej sprawiedliwą i zasobną, jest wykonaniem ich testamentu – powiedział.

Podczas uroczystości głos zabrał również Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, który powiedział, że Powstanie Styczniowe było zrywem ludzi, którzy chcieli, żeby Polska była wolna i niepodległa.

Przeczytaj również

Oświadczenie

Pani Beata Bieniek-Wiera, zasiadająca w Radzie Nadzorczej Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. w Bytomiu (spółce Skarbu Państwa), została ujęta na „Liście kolesi” publikowanej na stronie kolesie.pl. Oświadczamy, że nie są nam...