Za nami udany szczyt UE - Bałkany Zachodnie

- Podczas uczestniczenia w szczycie UE - Bałkany Zachodnie, zaznaczyliśmy wyraźnie nasze stanowisko oraz wpłynęliśmy na opinię Unii. To szereg ciekawych tematów, w których Polska aktywnie brała udział - powiedział Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w Sofii.

Zaznaczył, że pierwszym tematem była kwestia innowacyjności, w której Polska dostrzega duże szanse dla małych i dużych przedsiębiorstw.

- Rozmawialiśmy także na temat agresywnej polityki Iranu. Wskazujemy na konieczność wspólnego z naszymi partnerami wypracowania nowego układu z Iranem - oznajmił.

Trzeci temat to sprawy nałożenia ceł na stal i aluminium przez Stany Zjednoczone.

- Zdecydowanie chcemy mieć bezterminowo zawieszone cła. W zamian za to oferujemy pogłębioną współpracę handlową w zakresie produktów przemysłowych. Wierzymy mocno w sojusz UE ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział.

Podkreślił, że na spotkaniu w ramach V4, państwa wyraziły jedność w temacie uchodźców.

- Stoimy na stanowisku, że wszystkie państwa Unii mają obowiązek zagwarantowania pełnej suwerenności granic oraz żebyśmy my, Rzeczpospolita Polska, decydowała kogo chcemy przyjąć, kogo chcemy przyjąć czasowo, a kogo nie chcemy przyjąć - podsumował.

Lista aktualności