To ważny dokument. Prezes PiS, Wicepremier Jarosław Kaczyński o Polskim Ładzie.

- Przedtem były rozmowy, spotkania także poza Warszawą, narady. To jest dokument podpisany po długim namyśle i długim dialogu. Stąd jego waga - powiedział Prezes PiS, Wicepremier Jarosław Kaczyński na antenie Polskiego Radia 24.

Odniósł się do pozycji Polski w Unii Europejskiej.

- Bardzo dużo zależy od nas, od postawy naszych elit politycznych, od tego, kto jest u władzy. Jeżeli ktoś ma ten gen niewolnictwa w sobie, a niestety w polskiej polityce tacy są, no to zawsze będzie niewolnikiem. Może nie tyle Zielonego Ładu, ile w szczególności jednego państwa - powiedział.

- My niczyim niewolnikiem nie będziemy, natomiast musimy przyjmować pewne realia i dzisiaj ta tendencja do tego, co można określić jako budowę nowego ładu, jest tak przemożna, że odrzucanie jej oznaczało ustawienie się na marginesie lub inne kłopoty - stwierdził.

Odniósł się również do kwestii Europejskiego Zielonego Ładu.

- To jest bardzo trudne przedsięwzięcie i zawierające w sobie pewne elementy ryzyka - stwierdził.

Zauważył jednak drugą stronę uczestnictwa w tym projekcie.

- Ten plan jest po prostu czymś, w czym warto uczestniczyć nawet za pewną cenę - powiedział.

Uznał, że ten pomysł pozwoli "pchnąć Europę do przodu, a w tym także takie państwa jak Polskę".

Klucz do powodzenia wielu pomysłów zaprezentowanych w Polskim Ładzie jest często w rękach samorządów. Odniósł się do współpracy z nimi.

- Samorządy są czymś oczywistym w państwie demokratycznym. Są absolutnie potrzebne - przyznał.

Odniósł się również do upolitycznienia samorządów.

- Uczynienie z nich pewnego elementu opozycji, takiej ostro działającej, wręcz totalnej opozycji w niektórych wypadkach, oczywiście nie wszystkich przypadkach - powiedział.

Odniósł się tym samym do ubiegłorocznych, majowych wyborów korespondencyjnych. Niektóre samorządy wówczas odmówiły udostępnienia danych potrzebnych do wydrukowania kart.

- To był główny powód tego, że te wybory 10 maja się nie odbyły. Krótko mówiąc, to jest jednak pewnego rodzaju nadużycie ze strony samorządów i my w pewnych sprawach, takich oczywistych dla państwa, mamy prawo oczekiwać współpracy. I oczekujemy - przyznał.

W trakcie rozmowy powiedział, jak powinna wyglądać współpraca z samorządami.

- Jesteśmy otwarci, ale ta otwartość musi być obustronna - przyznał.

- Nikt, kto pełni funkcje samorządowe, nie może traktować siebie jako kogoś, dla kogo ważną rolą jest zwalczanie tych, którzy z demokratycznego wyboru, z demokratycznym mandatem, dzisiaj Polską rządzą - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całego wywiadu z Prezesem PiS, Wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim.

Lista aktualności