Należy zachować czujność w związku z COVID-19

- Musimy szykować się na trudne scenariusze i brać po uwagę to, że czas, kiedy mamy dużo mniej zakażeń, może zostać odwrócony. Należy zachować czujność - mówił Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Sztabu dot. sytuacji epidemicznej w Polsce.

Poinformował, że dyskutowano o tym, co - oprócz szczepień - należy robić.

- Przede wszystkim utrzymujemy infrastrukturę dla najgorszych scenariuszy. Musimy także brać pod uwagę, że sytuacja może się odwrócić i zdecydowaliśmy się z Ministrem Zdrowia na utrzymanie części szpitali tymczasowych oraz zmianę infrastruktury szpitali, aby być gotowym na ewentualną kolejną falę - oznajmił.

Minister Zdrowia dodał, że większość prognoz zgadza się z tym, że na przełomie września/października/listopada możemy mieć do czynienia z przyspieszeniem zakażeń.

- Najlepszą formą przygotowania i ograniczenia możliwości wzrostu zakażeń jest szczepienie. Przeanalizowaliśmy okres od końca stycznia do dzisiaj. 98,8% zgonów z powodu COVID-19 w Polsce dotyczy osób niezaszczepionych - powiedział.

Zaznaczył, że „szczepienie pozwoli sprowadzić pandemię do zwykłej choroby, która nie ma tak wysokiego ryzyka hospitalizacji i śmierci”.

Lista aktualności