17.02.2021
30-lecie Grupy Wyszehradzkiej

– Dziś na Wawelu spinamy 30 lat historii Grupy Wyszehradzkiej. Grupa Wyszehradzka to opowieść o zjednoczeniu, zjednoczeniu z Europą, o wzmocnieniu, o nowych ambicjach – mówił Premier Mateusz Morawiecki w Krakowie podczas szczytu Szefów Rządów państw V4 z okazji 30-lecia formatu.

Podkreślił, że w ostatnich latach Polska, Czechy, Słowacja i Węgry bardzo dynamicznie się rozwijały, a Grupa Wyszehradzka to serce Europy Środkowej.  

– Mamy odwagę, aspiracje, talenty, wizję, które muszą być przez nas kontynuowane. Jest to dla nas szansa szybkiego dogonienia krajów zachodniej Europy – dodał.

Zaznaczył, że Grupa Wyszehradzka w ostatnich 5 latach jest znacznie silniejsza.

– Te ostatnie 5 lat to zdecydowane wzmocnienie współdziałania na wielu polach i płaszczyznach. Nie ma prawdziwego partnerstwa bez solidarnego, odpowiedzialnego podejścia do spraw najtrudniejszych, takim jest właśnie kwestia epidemii, szczepień – stwierdził.

Podczas organizowanego przez polską prezydencję w V4 szczytu Premierzy Polski, Czech, Węgier i Słowacji podpisali wspólną deklarację z okazji 30. rocznicy Grupy Wyszehradzkiej a także deklarację o wzajemnej współpracy przy projektach cyfrowych.

Przeczytaj również

Oświadczenie

Pani Beata Bieniek-Wiera, zasiadająca w Radzie Nadzorczej Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. w Bytomiu (spółce Skarbu Państwa), została ujęta na „Liście kolesi” publikowanej na stronie kolesie.pl. Oświadczamy, że nie są nam...