Zarządzanie nowoczesnym państwem wymaga nowoczesnych rozwiązań

- Komórka ds. cyberbezpieczeństwa to departament KPRM, który pozwoli lepiej reagować na problemy dzisiejszych czasów. Zarządzanie nowoczesnym państwem wymaga także nowoczesnych rozwiązań w administracji - powiedział Minister w KPRM Paweł Szefernaker w rozmowie z portalem wPolityce.pl.

Premier Beata Szydło ogłosiła w Krakowie powołanie przy KPRM specjalnej komórki odpowiedzialnej za cyberbezpieczeństwo. Pan stanie na jej czele - gratulujemy, ale czy stało się coś złego, że już dziś musimy w tej sprawie powoływać kolejny urząd?

- To nie urząd, tylko departament w ramach Kancelarii Premiera, który pozwoli premierowi lepiej reagować na problemy, które stoją przed rządami w dzisiejszych czasach. Pod koniec września w Talinnie odbył się pierwszy szczyt unijny poświęcony kwestiom cyfrowym (nie tylko cyberbezpieczeństwa). Premier musi mieć zaplecze eksperckie, które pozwoli kontrolować procesy zachodzące w rządzie w tych niełatwych tematach. Zarządzanie nowoczesnym państwem wymaga także nowoczesnych rozwiązań w administracji.

Brzmi dobrze, ale po co nam komórka, skoro mamy w tej sprawie i Ministerstwo Obrony Narodowej, i Ministerstwo Cyfryzacji, i odpowiednie komórki w MSWiA oraz służbach specjalnych? Może jest tak, że mnożymy instytucje, a wystarczy dobrze zarządzać tym, co mamy już dziś?

- Potrzebny jest punkt przepływu informacji w Kancelarii Premiera. Wiodącą rolę, jeśli chodzi o kwestie związane z zagrożeniami w cyberprzestrzeni, ma Ministerstwo Obrony Narodowej. Tu nic się nie zmienia. Pan minister Antoni Macierewicz wspomniał dziś, że na cyberbezpieczeństwo w budżecie MON jest 2 mld zł i konieczna jest koordynacja działań także z KPRM. W dynamicznie rozwijającej się gałęzi, jaką jest cyberbezpieczeństwo - także to związane z komunikacją strategiczną rządu - żaden europejski rząd nie wypracował modelu, który byłby wzorowy i byłby przykładem dla innych. Każdy dopiero pracuje tutaj nad odpowiednimi rozwiązaniami. Odpowiedzią na problemy jest choćby to, że wielu premierów państw UE powołuje komórki eksperckie przy swoich urzędach. Taka komórka nie będzie wchodziła w kompetencje MON czy służb które i dziś wykonują dużą pracę w tej tematyce. To także zakres działań Ministerstwa Cyfryzacji, które przygotowuje ustawę dostosowującą Polskę do prawa europejskiego. Jak zauważyła Minister Anna Streżyńska wszystkie resorty i urzędy powinny mieć w dzisiejszych czasach takie komórki.

To czym będzie się Pan zajmował w tej komórce? Koordynacją prac w tym zakresie?

- W KPRM jest wiele departamentów, które na co dzień są zapleczem eksperckim dla premiera. Pani premier doszła do wniosku, że potrzebuje mieć także zaplecze dot. tej dziedziny. Będziemy chcieli stworzyć ekspercką komórkę zajmującą się bieżącą, codzienną analizą i monitoringiem prac organów państwa właśnie w tematyce cyberbezpieczeństwa. Chcemy także, by ta komórka koordynowała prace w ramach komunikacji strategicznej rządu. Dziś cyberprzestrzeń jest również polem wojny informacyjnej i musimy zdawać sobie z tego sprawę.

W praktyce będą to regularne spotkania ludzi z resortów, które zajmują się tematem?

- Na pewno to temat nowy i w najbliższej przyszłości dopracujemy szczegóły współpracy. Natomiast nie będziemy tego robić za pomocą mediów, ale roboczych kontaktów z ministerstwami.

Jak duże będzie zaplecze eksperckie tej komórki?

- Dziś jest nieco za wcześnie na szczegóły. Myślę, że do końca roku nakreślimy bardziej konkretny plan działania.

Pan kojarzył się do tej pory raczej z czuwaniem nad mediami społecznościowymi w trakcie kampanii wyborczej. Problem cyberbezpieczeństwa to jednak o wiele bardziej poważna sprawa. Nie zabraknie Panu wiedzy, kompetencji?

- Po pierwsze, tak jak mówiłem - moim zadaniem będzie zebranie ekspertów wokół pani premier, którzy będą merytorycznie pracowali w tej kwestii. Po drugie, jest dużo pracy do wykonania w dziedzinie komunikacji strategicznej rządu, która nieustannie się rozwija. Niestety, bardzo często administracja publiczna za tym nie nadąża i musimy to zmienić.


Lista aktualności