Tarcza Antyinflacyjna 2.0 od 1 lutego

W Warszawie 11.01 odbyła się konferencja Premiera Mateusza Morawieckiego. Podczas konferencji zostały omówione szczegółowo korzyści wynikające z wprowadzenia w życie Tarczy Antyinflacyjnej 2.0.

- Państwo jest jak wielka rodzina, która musi wspierać się w trudnych czasach. Mamy teraz taki czas. Większości Polaków spędzają sen z powiek wysokie rachunki za energię. Zjawisko to jest spowodowane przez czynniki zewnętrzne – powiedział.

 Poruszone zostały kwestie cen prądu oraz CO2.

 - Dziś za ponad połowę ceny prądu odpowiada polityka klimatyczna Unii Europejskiej. Mam nadzieję, że firmy to będą pokazywać - firmy państwowe, prywatne, bo każdy Polak ma prawo poznać prawdę, że dziś ponad 60% ceny energii to koszt CO2 - oznajmił.

 Nie zabrakło także odniesień do aktualnej sytuacji na temat inflacji.

 - Ponad 80% wpływu na ceny mają czynniki energetyczne, zewnętrzne, czyli rosyjskie manipulacje gazowe, a także nieodpowiednia, dogmatyczna polityka Unii Europejskiej. Trzecią przyczyną wysokiej inflacji jest wychodzenie z pandemii, czyli podwyższony popyt - stwierdził Premier.

 Omówiony został ważny aspekt, jakim są ceny paliw oraz ich zależność na stacjach benzynowych.

 - Każdy, kto był przed świętami na stacjach benzynowych, widział obniżkę cen paliw o 20-30 groszy, ale to nie wszystko. Idziemy dalej z naszymi śmiałymi działaniami, które mają pomóc w walce z inflacją – powiedział.

 Premier wspomniał działania dotychczasowej Tarczy Antyinflacyjnej oraz porównał i dodał, co zostanie wprowadzone w życie w najbliższym czasie.

 - W Tarczy Antyinflacyjnej 1.0 obniżyliśmy stawki VAT na gaz ziemny, znieśliśmy akcyzę, obniżyliśmy VAT na energię, na ciepło, obniżyliśmy ceny paliw przez obniżkę opłat emisyjnej, handlowej. Wdrożyliśmy dodatek osłonowy.W drugiej Tarczy Antyinflacyjnej od 1 lutego do końca lipca wdrażamy kolejne rozwiązania: z 23% na 8% chcemy obniżyć VAT na paliwo, to będzie fundamentalna zmiana cenowa – poinformował.

Lista aktualności