Sukces Polski w Brukseli

- Negocjacje budżetowe przyniosły nam bardzo dobry rezultat, bardzo dobry budżet. To środki, które mogą dobrze przysłużyć się do wyjścia z kryzysu - powiedział Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej po szczycie UE.

Zaznaczył, że ustalone zostały konkluzje wynegocjowane w ostatnich tygodniach razem z Węgrami.

- Wszystkie punkty od A do K tych konkluzji bardzo precyzyjnie określają rzeczywistość. Są tam te zapisy, o które się staraliśmy i na których nam zależało. Chcę jeszcze raz podziękować i podkreślić rolę naszej współpracy z Premierem Viktorem Orbanem i z V4, bo to stanowisko również Grupy Wyszehradzkiej - oznajmił.

Wskazał, że "w konkluzjach mamy jednoznaczność".

- Są tam sformułowania, które w bardzo prosty sposób opisują ten proces, jak on ma teraz wyglądać. Mało tego, jest tam bardzo wyraźne zdanie, że nawet samo ustalenie, że jest jakiś problem z tzw. praworządnością nie wystarczy do uruchomienia mechanizmu sankcyjnego - oświadczył.

Podkreślił, że Komisja Europejska zobowiązała się do przełożenia tych zapisów na legislację i do stosowania tego rozporządzenia tylko w sytuacji, kiedy będzie zgodne z konkluzjami szczytu.

Lista aktualności