770 mld zł to bardzo dobry budżet dla Polski

- Porozumienie przyjęte na szczycie zaakceptowało wszystkie nasze wcześniejsze warunki. Oczekujemy, że KE w bardzo niedługim czasie zapisy przełoży na konkretne wytyczne, które będzie stosowała - powiedział Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w Brukseli.

Podkreślił, że "mamy budżet razem z Funduszem Odbudowy, czyli duże środki inwestycyjne, duże środki na wsparcie rozwoju polskiej gospodarki, na jej innowacyjność, na wiele celów, które muszą być realizowane, zwłaszcza przy szybkim wychodzeniu z pandemii".

- 770 miliardów dla Polski to rzeczywiście bardzo dobry budżet. Dzięki wcześniejszym negocjacjom, które były dość długotrwałe, żmudne, niełatwe mówiąc delikatnie, doszło do porozumienia, które zaakceptowało wszystkie nasze warunki, które wcześniej zostały przez nas przedstawione i wynegocjowane - oznajmił.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że jeśli chodzi o Fundusz Odbudowy, to Komisja Europejska zaleca wykorzystanie go w sposób jak najbardziej szybki i efektywny.

- Udało się wbudować zapisy, które pozwolą nam na skompensowanie ewentualnie wyższych wydatków związanych z systemem emisji uprawnień. Środki na transformację polskiej energetyki to około 230 mld zł - powiedział.

Podkreślił, że polityka klimatyczna UE jest jednym z kluczowych narzędzi polityki gospodarczej.

- Dlatego dobrze się stało, że wbudowaliśmy tam kilka elementów, które bardzo służą polskiej gospodarce, w szczególności uwzględniają jej bardzo nietypowy charakter - dodał.

Minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka dodał, że "mamy porozumienie, które pozwala realizować cel Unii Europejskiej, a jednocześnie tworzy warunki sprawiedliwej transformacji energetycznej dla Polski".

- Zabezpieczyliśmy interesy naszej gospodarki poprzez opisanie zasad, w jakiej realizacja zwiększonego celu będzie następowała - oznajmił.

Lista aktualności